Câhiliye döneminden Abbasî döneminin sonuna kadar Arap şiirinde gazel
Gazal in Arabic poetry from the jahiliyyah era to the end of the Abbasid period
  1. Tez No: 901192
  2. Yazar: BAYAN ABDULKADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Arap edebiyat tarihinde gazel, önemli şiir türlerinden biridir. Bu türün ilk örnekleri Cahiliye şiirinde görülmüştür. Ancak bu dönemde gazel ayrı bir şiir türü değil de kasidenin giriş kısmında atlal olarak isimlendirilen bölümünde birkaç beyit ile sevgiliyi ve onun yaşadığı yerin veya terk edilen diyarı, kalıntıların üzerinde durmak ve kalıntılara yahut izlere bakarak hatıralarını canlandırmak üzüntü ve gözyaşı dökerek sevgiliye olan özlemi dile getirerektir. Emevi dönemine gelindiğinde ise gazel türü sanat açısında zaman zaman müstakil ve farklı bir boyuta evrilerek gelişim göstermiştir. Bu dönemde gazelde yer alması gereken mazmun, imge, motif ve betimle sanatı açısında büyük oranda olgunlaşarak tekamüle doğru büyük yol katetmiştir. Fakat gazel türünde asıl büyük gelişim ve dönüşüm Abbasiler döneminde yaşanmıştır. Bu dönemde Arapların bir kısmı çöl hayatını bırakıp şehirlerde yaşamaya başlaması ve medeniyet ile Arap olmayan farklı unsurlarla beraber yaşamaları neticesinde Arap gazel türünde gerek içerik gerekse şekil bakımından büyük değişimi getirmiştir. Bu çalışma, Arap edebiyatında gazel türünün Cahiliye, emevi ve Abbasi dönemlerini kapsayacak şekilde bu dönemin önde gelen gazel şairlerin şiirlerinden örnekler alınarak incelenmiştir. Gerek Cahiliye gerekse Emevi gerekse Abasi dönemlerinde ortaya çıkan gazel türlerinin sanat açısında gelişimine neden olan siyasi ve sosyal sebepler üzerinde durulmuş ve bu hususta çeşitli şairlerin şiirlerinden örnekler karşılaştırılıp çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses ghazal poetry in Arabic literature across various periods, from the Jahiliyyah era to the end of the Abbasid period. It reviews the types and trends of ghazal in each of these eras, including poetic examples. The research focuses on analyzing the development of ghazal in Arabic poetry by examining the impact of the environment in each era on ghazal themes, trends, and types. Additionally, it highlights the prominent poets who contributed to shaping the ghazal trends in each era. The study also covers the poetic techniques prevalent in each period and the distinctive features of ghazal, along with an analysis of how these features evolved and the influence of social, cultural, and political conditions on them. The research provides a comparison between different periods, offering a deeper understanding of the evolution of ghazal poetry over time and highlighting the changes that have occurred in this literary art. Through comparative analysis, the study aims to present a comprehensive view of the development of ghazal and the distinctions that characterize ghazal poetry in each era in terms of environments, themes, and styles.