Seneca'nın Oedıpus ve Sophocles'in Oedıpus Tyrannus tragedyalarının karşılaştırılması
Comparison of Seneca's Oedipus and Sophocles' Oedipus Tyrannus tragedies
  1. Tez No: 901193
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÇAĞLAR İMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY AŞKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada Seneca'nın Oedipus ve Sophocles'in Oedipus Tyrannus tragedyaları karşılaştırılırmıştır. Karşılaştırma sürecinde her iki yapıtın kurgusal yapıları ve karakterleri arasındaki farklılıklar ve benzerlikler on bir ayrı bölümde ayrıntılı bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, Seneca'nın ve Sophocles'in edebi bakış açılarını ve anlatım tarzlarını ortaya koyarak antik Roma ve Yunan edebiyatı arasındaki ilişkilere dair derinlemesine bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Seneca's Oedipus and Sophocles' Oedipus Tyrannus tragedies are compared. In the process of comparison, the aim is to analyze the differences and similarities between the narrative structures and characters of both works in detail. This analysis is conducted in eleven separate chapters. In conclusion, this study aims to provide an in-depth understanding of the relations between ancient Roman and Greek literature by presenting the literary perspectives and narrative techniques of Seneca and Sophocles.