İşyeri tipine bağlı elektrik kaynaklı yangın çıkış nedenlerinin değerlendirilmesi: ÇKKV yaklaşımı
Evaluation of electrical welded fire exit reasons connected to the workplace type: The MCDM approach
  1. Tez No: 901227
  2. Yazar: NACİYE CERAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yangın yaralanma, ölüm ve büyük maddi kayıplara neden olmaktadır.Yangın sebepleri incelendiğinde büyük bir kısmının elektrikten kaynaklandığı görülmektedir. Dünyada ve ülkemizdeki önemli problemlerden olan elektrik kaynaklı yangınlar gerek yaşam alanlarında gerekse işyerlerinde meydana geldiğinde ciddi can ve mal kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasında elektrik kaynaklı yangınların önemini belirtmek, sebeplerini araştırmak ve işyeri büyüklüğü ile çıkış sebepleri arasındaki ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 2018 yılı yangın raporları incelenmiş ve işyerlerindeki yangın sebepleri ve bu sebeplere bağlı olarak yıl boyunca çıkan yangın sayısı belirlenmiştir. Yangın sebepleri ile işyeri büyüklükleri arasındaki ilişkiyi incelemek için Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda çalışan 22 uzman itfaiye erine Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemine uygun şekilde hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Veriler üzerinde yapılan çalışma neticesinde çıkan yangın sebepleri arasında %32,6 ile elektrik aksamında oluşan hatalar birinci sırada yer alırken kullanım sırasındaki hatalar %29,1 ile ikinci sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Fire causes injury, death and large financial losses. When the causes of fire are examined, it is seen that most of them are caused by electricity. Electric fires, which are one of the important problems in the world and in our country, can cause serious loss of life and property both in living spaces and workplaces. For this reason, in this thesis, it is aimed to indicate the importance of electric fires, to investigate their causes and to determine the relationship between the size of the workplace and the causes of fire. In this study, the 2018 fire reports prepared by Ankara Metropolitan Municipality Fire Department were examined and the causes of fire in the workplaces and the number of fires during the year were determined. In order to examine the relationship between fire causes and workplace sizes, a questionnaire prepared in accordance with the Analytical Hierarchy Process method was applied to 22 fire-fighters working in Ankara Metropolitan Municipality Fire Department. Among the causes of fire that emerged as a result of the work on the data, 32.6% of the errors in electrical components were in the first place, while the errors during use were in the second place with 29.1%.