Uluslararaslaşma ve finansal performans arasındaki ilişki: BİST örneği
The relationship between internationalization and financial performance: BIST example
  1. Tez No: 901240
  2. Yazar: NOZANİN SULTONALİEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uluslararası iş dünyası, hızla değişen küresel ekonomik ortamda her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. İşletmeler, rekabet avantajını sürdürebilmek ve büyüme fırsatlarını değerlendirebilmek için uluslararası pazarlara yönelmektedir. Uluslararasılaşma, işletmelerin sınırlarını aşarak, yeni pazarlara açılma, küresel ağlar oluşturma ve uluslararası işbirlikleri kurma sürecidir. Ancak, uluslararasılaşmanın beraberinde getirdiği fırsatlar kadar zorlukları da vardır. Kültürel farklılıklar, yabancı pazarlarda rekabet, hukuki ve politik engeller gibi faktörler, işletmelerin uluslararasılaşma sürecinde karşılaşabilecekleri zorluklardan sadece birkaçıdır. Bu calismada, uluslararasılaşmanın işletmelerin finansal performansı üzerindeki etkisini inceleyeceğiz. Finansal performans, işletmelerin başarılarını ölçmek ve değerlendirmek için kritik bir göstergedir. Gelir tablosu, bilanço ve nakit akışı tablosu gibi finansal göstergeler, işletmelerin mali durumunu, karlılığını ve büyüme potansiyelini ortaya koymaktadır. Uluslararasılaşmanın finansal performans üzerindeki etkisi oldukça ilgi çekicidir. Bazı araştırmalar, uluslararasılaşmanın işletmelerin gelirlerini artırabileceğini, maliyet avantajı sağlayabileceğini ve rekabetçi pozisyonlarını güçlendirebileceğini göstermektedir. Ancak, uluslararasılaşma aynı zamanda finansal riskleri de beraberinde getirebilir ve işletmelerin likidite, nakit akışı ve finansal yapı gibi alanlarda dikkatli bir yönetim gerektirebilir.
Özet (Çeviri)
International business is becoming more important day by day in the rapidly changing global economic environment. Businesses turn to international markets to maintain their competitive advantage and take advantage of growth opportunities. Internationalization is the process of going beyond the borders of businesses, opening up to new markets, creating global networks and establishing international collaborations. However, internationalization has its challenges as well as opportunities. Factors such as cultural differences, competition in foreign markets, legal and political obstacles are just a few of the difficulties that businesses may encounter in the internationalization process. In this study, we will examine the impact of internationalization on the financial performance of businesses. Financial performance is a critical indicator for measuring and evaluating the success of businesses. Financial indicators such as income statement, balance sheet and cash flow statement reveal the financial situation, profitability and growth potential of businesses. The impact of internationalization on financial performance is quite interesting. Some research shows that internationalization can increase businesses' revenues, provide cost advantages and strengthen their competitive positions. However, internationalization can also introduce financial risks and require careful management of businesses in areas such as liquidity, cash flow and financial structure.