Büyük İskender, ordusu ve komutanları
Alexander the Great, his army and commanders
  1. Tez No: 901263
  2. Yazar: AYDINALP GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
M.Ö. 356 Yılında Pella'da doğan İskender gençliğinde çok iyi eğitim alarak yetişmiş ve babasından miras aldığı birleşik Yunan devletini babasının da hayallerinin ötesine taşımıştır. Makedonya'dan yola çıkan İskender Hindistan'a kadar ilerlemiş, bu güzergâh üzerinde büyük zaferler kazanmış birçok yer yakılıp yıkılmış aynı zamanda da ziyadesiyle yeni şehirler kurulmuştur. İskender bu başarıları elde ederken doğal olarak yalnız da değildir. Ona eşlik eden müthiş bir ordu ve bu orduyu büyük bir profesyonellikle yöneten subay kadrosu vardır. İskender başarılı fetihlerle doğu dünyasını ele geçirip bu dünyanın oryantalizmine kendisini iyice kaptırması da zamanla ordu içerisinde rahatsızlık oluşturmuştur. Bu rahatsızlık sefer tamamlanıp geri dönüldüğündeyse açıkça kendisini göstermiştir. Zaten bunun üzerinden çok geçmeden de İskender hayatını kaybetmiştir. Kısacası İskender'in bu başarıları kendisinin yaratmış olduğu bir devletin eseri değildir. Fakat İskender miras aldığı bu devleti cesareti, kararlılığı, bitmek bilmeyen enerjisi ve üstün komutanlık meziyetleriyle dünyanın yeni süper gücü haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Alexander, who was born in Pella in 356 BC, was educated very well in his youth and carried the united Greek state he inherited from his father beyond his father's dreams. Setting out from Macedonia, Alexander travelled as far as India, winning great victories on this route, destroying many places and at the same time establishing many new cities. While achieving these successes, Alexander was naturally not alone. He was accompanied by a formidable army and a cadre of officers who managed this army with great professionalism. Alexander conquered the eastern world with successful conquests and his immersion in the orientalism of this world caused discomfort within the army over time. This discomfort clearly manifested itself when the expedition was completed and returned. Not long after this, Alexander lost his life. In short, these achievements of Alexander were not the work of a state created by him. But Alexander turned this state he inherited into the new superpower of the world with his courage, determination, endless energy and superior commanding qualities.