Mobil oyunlarda tatmin seviyesinin devamlılık niyetine etkisi: Hyper casual oyun endüstrisi üzerine bir araştırma
The effect of satisfaction level on continuance intention for mobile games: A research on hyper casual game industry
  1. Tez No: 901308
  2. Yazar: AHMET TALHA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN BİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Hyper Casual Mobil Oyunlar bağlamında tatmin seviyesinin devamlılık niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, algılanan kullanım kolaylığı, akış, algılanan oyunsallık, tatmin ve devamlılık niyeti arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu kapsamda yedi hipotez geliştirilmiş ve bu hipotezleri test etmek amacıyla, kolayda örnekleme yöntemiyle 18 yaş ve üzeri Hyper Casual Oyun oynayan 402 bireyden oluşan bir örneklem grubuna çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler, faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, algılanan kullanım kolaylığı, akış ve algılanan oyunsallığın doğrudan tatmin üzerinde pozitif bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tatminin de devamlılık niyeti üzerinde doğrudan pozitif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, algılanan kullanım kolaylığı, akış ve algılanan oyunsallığın tatmin üzerinden devamlılık niyetine dolaylı pozitif etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of satisfaction level on continuance intention in the context of Hyper Casual Mobile Games. The primary objective of the research is to reveal the relationships between perceived ease of use, flow, perceived playfulness, satisfaction, and continuance intention. In this context, seven hypotheses were developed, and an online survey was conducted with a sample of 402 individuals aged 18 and above who play Hyper Casual Games, using a convenience sampling method. The data obtained from the survey were analyzed using factor analysis and structural equation modeling (SEM). The analysis results indicate that perceived ease of use, flow, and perceived playfulness have a direct positive effect on satisfaction. Furthermore, it was found that satisfaction has a direct positive effect on continuance intention. Additionally, perceived ease of use, flow, and perceived playfulness were found to have an indirect positive effect on continuance intention through satisfaction.