İtfaiye çalışanlarının iş-yaşam dengelerinin yıpranmışlıkları ve iş performansları ile arasındaki ilişki
The relationship between fire department employees' work-life balance attrition and job performance
  1. Tez No: 901317
  2. Yazar: SEVGİ DURĞUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı itfaiye çalışanlarında iş-yaşam dengesi ile yıpranmışlık ve iş performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca itfaiye çalışanlarının demografik değişkenlerine göre iş-yaşam dengeleri, yıpranmışlıkları ve iş performansları belirlenmeye çalışılmıştır. Katılımcılar Çanakkale'de Belediye bünyesinde, Orman Genel Müdürlüğü'nde ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde çalışan 296 kişidir. Çalışmada sosyo-demografik bilgi formu, İş-Yaşam Dengesi Ölçeği, İşgören Performans Ölçeği ve İşgören Yıpranması Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin işlenmesinde betimleyici istatistikler, t- test tek yönlü ANOVA, Kruskal Wallis H, post-hoc ve regresyon analizlerine başvurulmuştur. Analiz sonuçları iş yaşam dengesi ve alt boyutlarının yıpranmışlıkla negatif yönde, iş performansı ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. İtfaiye çalışanlarının iş-yaşam dengesi puanlarının ortalamanın altında olduğu belirlenmiştir. İtfaiye çalışanlarının iş-yaşam dengeleri hanede yaşayan kişi sayısına, aynı pozisyonda farklı yerde çalışma durumuna ve kurumdaki pozisyona göre farklılık göstermiştir. Yaş, çocuk sayısı, hanede yaşayan kişi sayısı, hizmet yılı, öğrenim durumu ise yıpranmışlıkları açısından farklılık oluşturmuştur. İtfaiye çalışanlarının performansları yalnızca hanede yaşayan kişi sayısına göre farklılık oluşturmuştur. İş-yaşam dengesinin yıpranmışlığı azaltmada ve çalışan performansını arttırmada geliştirilecek müdahale programları açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the relationship between work-life balance, attrition and job performance in firefighters. Furthermore, an attempt was made to ascertain the work-life balance, attrition and job performance of firefighters in accordance with their demographic variables. A total of 296 individuals employed by the Municipality, the General Directorate of Forestry and the General Directorate of the State Airports Authority in Çanakkale participated in the study. The study employed a number of instruments, including a socio-demographic information form, a Work-Life Balance Scale, an Employee Performance Scale and an Employee Attrition Scale. The data were subjected to a series of analytical procedures, including descriptive statistics, t-tests, one-way ANOVA, Kruskal–Wallis H, post-hoc tests, and regression analyses. The findings of the analysis indicated that work-life balance and its constituent dimensions were inversely associated with attrition and directly correlated with job performance. The work-life balance of firefighters was found to vary according to a number of factors, including the number of people living in the household, the number of employees working in the same position in different locations, and the position held within the organization the attrition rate differed according to the age, number of children, number of people living in the household, years of service, and education level of the participants. The performance of fire brigade employees was found to vary only according to the number of people living in the household. It is crucial to consider work-life balance when developing intervention programs with the objective of reducing attrition and enhancing employee performance.