Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde Anadolu efsanelerinin A2 seviyesine uyarlanması
Adaptation of anatolian legends to a2 level in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 901316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Anadolu'da gecen bazı efsanelerin A2 seviyesinde yeniden uyarlanması yapılmıştır. Efsaneler halk anlatımları diğer bir deyişle söylence olarak bilinmesi nedeniyle birçok bölgede ve toplumlarda sık rastlanan ürünlerdir. Bu çalışmada seçilen eserler Anadolu bölgesinde gecen efsanelerdir. Ayrıca Anadolu'da gecen birçok efsane olması ve kültür tanıtımı açısından da düşünüldüğünde bazılarının seçilmesine gidilmiştir. Çalışmada Salih Silsüpür'ün Sinova yayınlarından çıkan“Uluğ Türkistan'dan Anadolu'ya Türk Efsaneleri 1”adlı kitabının 2. bölümünde yer alan Anadolu efsanelerinden Kız Kulesi, Akdamar ve Hıdrellez seçilip incelenmiştir. Uyarlama yapılan metinler hem Türk dili ve kültürü açısından önemli ögeleri barındırması hem de Anadolu'nun binlerce yıllık çoklu kültürel değerlerinin tanıtımı açısından önemlidir. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı ( CERF) A2 seviyesi kazanımları dikkate alınarak seçili metinler yeniden oluşturulmuştur. Seçili metinler önce özgün halleri incelenmiş ve sonrasında uyarlama ölçütlerine göre değerlendirmeler yapılıp uyarlanmış metinler oluşturulmuştur. Tüm bu çalışmalar yapılırken uyarlama yapılan metnin özünde ve kültürel değerlerinde bir değiştirme yapılmamıştır. Yabancı Dil Olarak Türkçenin öğretimi alanında A2 seviyesinde okuma metinleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some legends from Anatolia were adapted at A2 level. Legends are common products in many regions and societies because they are known as folk narratives, in other words, myths. The works selected in this study are legends from the Anatolian region. In addition, when it is considered that there are many legends in Anatolia and in terms of cultural promotion, some of them have been selected. In the study, Maiden's Tower, Akdamar and Hıdrellez were selected and analyzed from the Anatolian legends in the 2nd chapter of Salih Silsüpür's book titled“Turkish Legends from Ulug Turkistan to Anatolia 1”published by Sinova publications. The adapted texts are important both in terms of containing important elements in terms of Turkish language and culture and in terms of promoting the multiple cultural values of Anatolia for thousands of years. The selected texts were reconstructed by taking into account the A2 level achievements of the Common European Framework of Reference for Languages (CERF). The selected texts were first analyzed in their original form and then evaluated according to the adaptation criteria and adapted texts were created. During all these studies, no change was made in the essence and cultural values of the adapted text. In the field of teaching Turkish as a Foreign Language, reading texts were created at A2 level.