Sa'îd ve Dîvânçesi (İnceleme-metin)
Sa'îd and his Dîvânçe (Analysis-text)
  1. Tez No: 901318
  2. Yazar: MEFKÜRE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERİŞEN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada“İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi”NEKTY05692 numarada“Mecmua-i Eş'ar”adıyla kayıtlı, Sa'îd mahlaslı şaire ait olan Dîvânçe'nin hangi Sa'îd'e ait olduğunu tespit etmek, Dîvânçe'nin kendisine ait olduğunu belirlediğimiz 18. yüzyıl şairleri Belgradlı Mevlevî şeyhi Sa'îd/Sa'îdâ Dede'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi vermek ve Dîvânçe'nin bilimsel yöntemlerle metnini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada araştırma, inceleme ve tenkit yöntemleri uygulanmıştır. Başka bir nüshası tespit edilemeyen“Sa'îd, Sa'îdâ”mahlaslı şaire ait 30 varaklı Dîvânçe beş bölümde incelenmiştir. Giriş bölümünde Sa'îd mahlaslı şairler hakkında bilgi verilerek ikinci bölümde Sa'îd'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde şiirlerin şekil, dil ve üslup, imla, kafiye-redif-vezin ve muhteva değerlendirilmesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde metin çeviri yazı yöntemiyle Latin alfabesine aktarılmış, beşinci bölümde sonuç ile beraber kaynakça, ekler ve dizin ile çalışma bitirilmiştir. Yaptığımız inceleme ve araştırmalar sonucunda Belgradlı Sa'îd/Sa'îdâ Dede ile ilgili hiçbir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu çalışma ile Sa'îd/Sa'îdâ Dede'nin edebiyat tarihindeki yeri tespit edilmeye çalışılmış ve Dîvânçe bilimsel yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine which SaǾîd wrote the work, which is registered under the name“Mecmua-i Eş'ar”at the“Istanbul University Rare Works Library”number NEKTY05692, but which is understood to be the Dîvânçe of a poet with the pseudonym Sa'îd, and to determine which Sa'îd belongs to the 18th century, which we determined that the Dîvânçe belongs to. It is aimed to give information about the life, literary personality and works of Belgrade Mevlevi sheikh Sa'îd/Sa'îdâ Dede, one of the 19th century poets, and to reveal the text of Dîvânçe with scientific methods. Research, examination and criticism methods were applied in the study. The 30-leaf Dîvânçe with the pseudonym“Sa'îd, Sa'îdâ”, of which we could not find another copy, was examined in five sections. In the introduction, information is given about the poets with the pseudonym Sa'îd, and in the second part, Sa'îd's life, literary personality and works are introduced. In the third part, the poems' form, language and style, spelling, rhyme-redif-meter and content were evaluated. In the fourth chapter, the text was translated into the Latin alphabet using the transcription method, and in the fifth chapter, our work was completed with the bibliography and appendices. As a result of our examination and research, we have not found any studies on Sa'îd/Sa'îdâ Dede from Belgrade. With this study, the place of Sa'îd/Sa'îdâ Dede in the history of literature was tried to be determined and the Dîvânçe was examined in detail.