Sosyal hizmet çalışanlarında suç korkusu: ŞÖNİM ve huzurevi karşılaştırması
Fear of crime in social workers: The comparison of VPMC and nursing house
- Tez No: 901375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İlk defa 1960'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde ele alınan suç korkusu Türkiye'de 2000'li yıllarda araştırma konusu olmaya başlamıştır. Suç korkusu, Kenneth Ferraro tarafından bir suça ya da kişinin suç ile işkillendirildiği sembollere karşı geliştirdiği bir duygusal korku veya endişe reaksiyonu olarak tanımlanmıştır. Suç korkusunu ölçmeye yönelik yapılan ilk araştırmalarda suç korkusunun daha çok bilişsel boyutu ön plana çıkartılmıştır, oysa Ferraro'ya göre korku ile risk algısı kavramları birbirinden farklıdır. Korku bir duyguyu işaret ederken risk algısal bir kanıdır. Suç korkusu üzerine daha önce yapılan çalışmalar incelendiğinde sosyal hizmet çalışanları, özellikle de suçla mücadele eden çalışanlar üzerine yeterli sayıda araştırma bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı, toplumsal yapıyı önemli ölçüde etkileyebilecek bir sorun olarak görülen suç korkusunun Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) ve huzurevi personelinde karşılaştırılarak ölçülmesidir. Çalışma, sosyal hizmet çalışanlarının suç korkusu ile ilişkisini ve yaptıkları işin suç korkusuna etki edip etmediğini araştırmasının yanı sıra Türkiye genelinde yapılması dolayısıyla literatüre konu ve kapsam açısından katkı sağlayacaktır. Şiddet görme riski bulunan veya şiddet görmüş kadınlarla derinlemesine görüşme yaparak mağdurların yaşadığı şiddet geçmişine tanık olan ŞÖNİM personelinde suç korkusunun yüksek olacağı ve bu durumla beraber gelişecek toplumsal güvensizlik hissinin, personelin özel hayatını ve iş hayatını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı kuruluşlar içerisinde yer alan huzurevi personeli ise hizmet alanların suç ve şiddet vakalarıyla daha az karşılaştığı ve ŞÖNİM personel yapısıyla benzer özelliklere sahip olduğundan ŞÖNİM personeli ile karşılaştırılmaya uygun görülmüştür. Kenneth F. Ferraro (1995)'nun geliştirdiği ve Mine Özaşçılar (2006)'ın Türkçeye çevirip uyarladığı suç korkusu ölçeğini içeren soru formu 163 ŞÖNİM ve 164 huzurevi olmak üzere toplamda 327 personel tarafından çevrimiçi ortamda cevaplanmıştır. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre suç mağduru olma korkusu huzurevi personeline kıyasla ŞÖNİM personelinde daha yüksek görülmüştür. Ayrıca, mağduriyet risk algısında kuruluşta meslek personeli olarak çalışmak ve görev süresinin etkili olduğu da araştırmanın önemli bulgulardandır. Literatürde yer alan çalışmalarda da olduğu gibi bu çalışmada da kadınlardaki suç korkusu erkeklere göre daha yüksek ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fear of crime, which was first discussed in the United States in the 1960s, began to be a subject of research in Turkey in the 2000s. Fear of crime is defined by Kenneth Ferraro as an emotional fear or anxiety reaction developed against a crime or symbols that associate a person with a crime. In the first studies conducted to measure fear of crime, the cognitive dimension of fear of crime was brought to the fore, however, according to Ferraro, the concepts of fear and risk perception are different from each other. While fear refers to an emotion, risk is a perceptual opinion. When previous studies on fear of crime were examined, no sufficient number of studies could be found on social service workers, especially those who fight against crime. The aim of this study is to compare and measure the fear of crime, which is seen as a problem that can significantly affect the social structure, in the Violence Prevention and Monitoring Centers (VPMCs) of the Ministry of Family and Social Services and the nursing home staff. In addition to investigating the relationship of social service workers with fear of crime and whether their work affects the fear of crime, the study will contribute to the literature in terms of subject and scope, as it is conducted throughout Türkiye. It is thought that the fear of crime will be high among VPMC staff who witness the history of violence experienced by the victims by conducting in-depth interviews with women who are at risk of violence or who have been subjected to violence, and the feeling of social insecurity that will develop with this situation will negatively affect the private and business lives of the staff. Nursing home staff, which are among the organizations affiliated with the Ministry of Family and Social Services, were deemed suitable for comparison with VPMC staff, as the service recipients are less likely to encounter crime and violence cases and have similar characteristics to the VPMC staff structure. The questionnaire containing the fear of crime scale developed by Kenneth F. Ferraro (1995) and translated and adapted into Turkish by Mine Özaşçılar (2006) was answered online by a total of 327 personnel, 163 from VPMCs and 164 from nursing homes. According to the results obtained from the research data, the fear of being a victim of crime was found to be higher among VPMC staff compared to nursing home staff. In addition, it is one of the important findings of the study that working as a professional staff in the organization and the length of service are effective in the perception of victimization risk. As in the studies in the literature, fear of crime was measured higher in women than in men in this study.