Hitit İmparatorluğu'nun kuruluşuna kadar yazılı belgelere göre Hitit Devleti ve Mısır Krallığı'nın Suriye'de hakimiyet politikaları
The dominance policies of the Hittite State and the Kingdom of Egypt in Syria according to written documents until the establishment of the Hittite Empire
- Tez No: 901378
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Anadolu ve Mısır coğrafyalarında ortaya çıkmış olan Mısır ve Hitit Devletleri hüküm sürdükleri dönem boyunca kendi coğrafyalarında ve Nubia ve Batı Anadolu'da etkin oldukları kadar Suriye ve Levant Bölgelerinde etkinlik göstermişlerdir. Tarihsel süreç içerisinde Suriye ve Levant Bölgelerinde genişleyen bu devletler karşı karşıya gelmiş ve çıkar çatışmaları yaşamaya başlamışlardır. Bu tez çalışmasının ana konusu Hitit ve Mısır devletleri olarak bilinen siyasi yapıların Suriye üzerindeki hakimiyet politikalarını yazılı belgeler ışığında incelemektir. Bu kapsamda bu çalışmanın en önemli kaynaklarını Mısırca ve Hititçe yazılı belgeler oluşturmaktadır. Civar medeniyetlere ait genellikle Akkadça yazılı belgeler ikincil kaynak olarak kullanılmıştır. Tez konusu ele alınırken öncelikle dönemin belgeleri sıralanmış, Suriye üzerindeki Hitit ve Mısır devletlerinin hakimiyet politikaları anlatılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak MÖ 19. yüzyıldan 14. yüzyılın sonuna kadar olan dönemde tarihi ve diplomatik süreç incelenmiş, I. Šuppiluliuma'nın ölümüyle beraber bu tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Egyptian and Hittite States, which emerged in Anatolia and Egypt, were active in Syria and the Levant as much as they were active in their own geography and in Nubia and Western Anatolia during their reign. In the historical process, these states, which expanded in Syria and the Levant, came face to face and started to experience conflicts of interest. The main subject of this thesis is to examine the domination policies of the political structures known as the Hittite and Egyptian states over Syria in the light of written documents. In this context, the most important sources of this study are Egyptian and Hittite written documents. The Akkadian written documents of the surrounding civilizations were used as secondary sources. While dealing with the subject of the thesis, firstly the documents of the period were listed and the policies of the Hittite and Egyptian states over Syria were tried to be explained. In conclusion, the historical and diplomatic process from the 19th century BC to the end of the 14th century BC has been analyzed and this dissertation has been completed with the death of Šuppiluliuma I.