Ulusal ve uluslararası fon çalışmalarının üniversite kütüphanelerine etkisi: Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi örneği
The impact of national and international funding on university libraries: The case of Koç University Suna Kıraç Library
  1. Tez No: 901380
  2. Yazar: MURAT SİNA MATER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KONYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda üniversite kütüphanelerinin kaynaklarının ve hizmetlerinin şekillendirilmesinde ulusal ve uluslararası fonların (finansmanın) rolü giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası fon çalışmalarının üniversite kütüphaneleri üzerindeki etkisi, Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi örnek olay kapsamında ele alınarak incelenmiştir. Araştırma örneklemini ise ulusal ve uluslararası fonlarla iş birliği içerisinde olan Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi'nin 2019-2023 yılları arasındaki ulusal ve uluslararası fon çalışmaları incelenmiştir. Araştırmada betimleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümü konunun önemi, araştırmanın problemi ve amacı, araştırma soruları ve hipotezler, araştırmanın kapsamı ve yöntemini içermektedir. Çalışmanın birinci bölümü üniversite kütüphaneleri, tarihçesi, amaçları, işlevleri ve görevleri, üniversite kütüphanelerinin yapısal unsurları ve üniversite kütüphanelerinde sunulan hizmetlerden oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ulusal ve uluslararası fon ve türleri, bu fonların üniversite kütüphanelerine etkileri, fon çalışmaları sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlardan bahsedilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi'nin fon çalışmaları ile ilgili uygulama örneklerini içermektedir. Çalışmanın son bölümünde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Bu çalışmanın, ülkemizde üniversite kütüphanelerinde ulusal ve uluslararası fonları inceleyen ilk çalışma olması nedeniyle, konuya yönelik gelecekteki araştırmalara rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the role of national and international funding in shaping the resources and services of university libraries has become increasingly important. In this study, the impact of national and international funding on university libraries is analysed by considering Koç University Suna Kıraç Library as a case study. The research sample consists of Koç University Suna Kıraç Library, which cooperates with national and international funds. Within the scope of the research, national and international funding activities of Koç University Suna Kıraç Library between 2019 - 2023 were analysed. The descriptive method was used in the research. There are three chapters in the study. The significance of the subject, the goals and problem of the research, the research questions and hypotheses, and the study's scope and methods are all covered in the introduction section. The first chapter discusses university libraries' objectives, history, roles, and responsibilities in addition to its fundamental elements and services offered. The second chapter explores into the various forms of national and international funding, their impact on university libraries, and the crucial factors to take into account when funding initiatives are underway. The Koç University Suna Kıraç Library's financial activities are shown in the third chapter through practical examples. Recommendations and conclusions are provided in the final section. This study is expected to guide future researchers on the subject as it is the first of its kind in Turkey to examine national and international funding activities in university libraries.