Eski Yakın Doğu kavimlerinde ordu
Army in the former Near Eastern tribes
- Tez No: 901393
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eskiçağ dünyasında, tarih boyunca birçok hakimiyet mücadelesi yaşanmıştır. Eski Yakın Doğu coğrafyasında bulunan devletler, bölgeyi kontrol altında tutabilmek için tüm askeri ve ekonomik kaynaklarını seferber etmişlerdir. Bu coğrafyada birçok önemli medeniyet merkezi bulunmaktadır; Eski Mezopotamya, Anadolu, Mısır ve İran bu bakımdan son derece kıymetlidir. Bu bölgelerde birçok devlet kurulmuş ve tarih boyunca varlık göstermiştir. Eski Yakın Doğu krallıklarının, çok fazla sayıda bölgeyi kontrol altına alma mücadelesi ve ticari yollar coğrafya üzerindeki sorunları artıran en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu coğrafyada kurulan ve gelişen devletler, iklim ve yaşam şartlarından doğrudan etkilenmiştir. Eski Yakın Doğu coğrafyası hakkındaki bilgilerimizi Eski Mezopotamya, Anadolu, Mısır ve İran bölgelerinde kurulmuş olan devletlerin bıraktığı tarihi vesikalar ve yapılan arkeolojik çalışmalar sayesinde elde ediyoruz. Bu coğrafyada birbirleriyle hakimiyet mücadelesi veren devletler geniş alanlara hükmedebilmek için önemli mücadele içerisine girmiştir. Bu yoğun mücadeleler tarih boyunca büyük savaşların çıkmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, Eski Yakın Doğu'da kurulan devletlerin ordu sistemlerini ve askeri yapıları, yazılı ve arkeolojik belgelerin ışığında incelemeyi amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
In the ancient world, there have been many struggles for dominance throughout history. The states in the ancient Near East mobilized all their military and economic resources to keep the region under control. There are very important civilization centers in this geography; Ancient Mesopotamia, Anatolia, Egypt and Iran are extremely valuable in this respect. Many states were established in this regions and have existed throughout history. The struggle of the ancient Near Eastern kingdoms to control a large number of regions and trade routes are among the most important factors that increase the problems in this geography. The states established and developed in this geography were directly affected by climate and living conditions. We obtain our information about the geography of the Ancient Near East thanks to the historical documents left by the states established in Ancient Mesopotamia, Anatolia, Egypt, Iran and archaelogical studies. In this geography, the states that struggles for dominance large areas. These intense struggles army have led to great wars throughout history. In this study, we aim to examine the amry systems and military structures of the states established in the Ancient Near East in the light of written and archaeological documents.