Ebeveynliğe geçiş sürecindeki annelerin eş katılımı deneyimlerinin aile yaşamına yansımaları
The reflections of mothers' experiences of partner participation during the transition to parenthood on family life
- Tez No: 901396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATÜMATÜ ZEHRA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada ebeveynliğe geçiş sürecini ilk kez deneyimleyen annelerin, eş katılımı deneyiminin aile yaşamına yansımalarını derinlemesine incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nitel yöntem ve teknikler kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara ilinde, evli ve eşi ile birlikte yaşayan, 3-12 aylık ilk (tek) sağlıklı çocuk sahibi olan 20 anne ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla yapılan derinlemesine görüşmede toplanan verilerin tematik analizinde ise MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde ortaya çıkan 6 ana tema;“ebeveynlik algısı”,“ebeveynliğin katkıları”,“ebeveynliğe geçişte zorlanılan alanlar”,“ebeveynliğe geçişte ebeveynlik profilleri”,“ebeveynliğe geçişte eş ilişkisi”ve“aile yaşamında eş katılımı”olarak şekillenmiştir. Araştırmanın analizinde; anneliğin kadınlar için farklı anlamlar taşıdığına, ebeveynliğin kadınlara çeşitli katkıları olduğuna, yeni annelerin bu süreçte birçok alanda (psikolojik, fiziksel vb.) zorlandıklarına, ailelerin farklı ebeveynlik profiline sahip olduklarına ve ebeveynliğe geçiş sürecinin eş ilişkisine, babaların ebeveynliğe katılımının da aile yaşamına nasıl yansıdığına ilişkin sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonuçları ile ilgili olarak toplumsal boyutta mükemmel annelik yerine yeterince iyi ebeveynlik algısının pekiştirilmesine, ebeveynlere ilişkin birlikte ebeveynlik eğitimlerin artırılmasına ve yapılacak çalışmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to deeply examine the reflections of the experience of shared parenting on family life among mothers who are experiencing the transition to parenthood for the first time. To achieve this aim, qualitative methods and techniques were employed in the research. Within the scope of the study, face-to-face interviews were conducted with 20 mothers in Ankara who are married, living with their spouses, and have one healthy child aged 3-12 months. The data collected through in-depth interviews using a semi-structured interview form were analyzed thematically using the MAXQDA 2020 program. The analysis of the research revealed six main themes:“perception of parenting,”“contributions of parenting,”“challenging areas in the transition to parenthood,”“parenting profiles in the transition to parenthood,”“relationship with the spouse in the transition to parenthood,”and“spouse involvement in family life.”The analysis of the research indicated that motherhood holds different meanings for women, that parenting offers various contributions to women, that new mothers face challenges in many areas (psychological, physical, etc.) during this process, that families possess different parenting profiles, and that the transition to parenthood impacts the relationship with the spouse and how fathers' involvement in parenting reflects on family life. The findings of the study suggest reinforcing the perception of“good enough parenting”over the societal ideal of“perfect motherhood,”increasing joint parenting education for parents, and providing recommendations for future studies.