Madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik kararı verilen kişilerde aile öngörülemezliği düzeyi, savunma mekanizmaları ve antisosyal davranışların incelenmesi
Examining the level of family unpredictability, defense mechanisms and antisocial behaviors in people who have been given probation due to drug use
- Tez No: 901397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL KAKIRMAN MOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik kararı verilen kişilerde aile öngörülemezliği düzeyi, savunma mekanizmaları ve antisosyal davranışların incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde madde kullanımı sebebiyle denetimli serbestlik tedbirleri uygulanarak takip edilen 18 yaş üzeri olan, eğitim ve iyileştirme programlarına dahil edilen 290 erkektir. Katılımcılardan Geçmişe Dönük Aile Öngörülemezliği Ölçeği (GDAÖ), Savunma Biçimleri Testi (SBT), Antisosyal Davranış Ölçeği (ADÖ) ve araştırmacının oluşturduğu Demografik Bilgi Formu ile bilgiler elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre baba disiplin öngörülemezliği ilkel savunmaları anlamlı ve pozitif yönlü yordamaktadır. Aile öngörülemezliğinin öğün, finansal öngörülemezlik, anne fiziksel/duygusal doyum öngörülemezliği, anne disiplin öngörülemezliği ve baba disiplin öngörülemezliği ile ilkel savunmalar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Baba fiziksel/duygusal doyum öngörülemezliği nevrotik savunmaları anlamlı ve negatif yönlü yordamaktadır. Baba fiziksel/duygusal doyum öngörülemezliği ile nevrotik savunmalar arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki, anne disiplin öngörülemezliği ve baba disiplin öngörülemezliği ile nevrotik savunmalar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Baba disiplin öngörülemezliği olgun savunmaları anlamlı ve pozitif yönlü yordamaktadır. Anne disiplin ve baba disiplin öngörülemezliği ile olgun savunmalar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Baba fiziksel/duygusal doyum öngörülemezliği antisosyal davranışları anlamlı ve pozitif yönlü yordamaktadır. Baba fiziksel/duygusal doyum öngörülemezliği ve anne disiplin öngörülemezliği ile antisosyal davranışlar arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Araştırma sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of family unpredictability, defense mechanisms and antisocial behaviors in individuals who were placed on probation due to substance abuse. The sample of the study consisted of 290 men over the age of 18 who were included in education and improvement programs and who were followed up by applying probation measures due to substance abuse in Bakırköy Directorate of Probation. Data were collected from the participants through the Retrospective Family Unpredictability Scale (RFES), the Forms of Defense Test (FST), the Antisocial Behavior Scale (ABS) and the Demographic Information Form prepared by the researcher. According to the results of the study, paternal discipline unpredictability significantly and positively predicted primitive defenses. Family unpredictability was found to be positively correlated with meal, financial unpredictability, maternal physical/emotional satisfaction unpredictability, maternal disciplinary unpredictability and paternal disciplinary unpredictability and immature defenses. Father physical/emotional satisfaction unpredictability significantly and negatively predicts neurotic defenses. There was a significant negative relationship between father's unpredictability of physical/emotional satisfaction and neurotic defenses, and a significant positive relationship between mother's discipline unpredictability and father's discipline unpredictability and neurotic defenses. Father discipline unpredictability significantly and positively predicted mature defenses. There is a significant positive relationship between maternal discipline and paternal discipline unpredictability and mature defenses. Father physical/emotional satisfaction unpredictability significantly and positively predicted antisocial behaviors. There is a significant positive relationship between paternal physical/emotional unpredictability of satisfaction and maternal disciplinary unpredictability and antisocial behaviors. Research results were discussed and interpreted within the framework of the relevant literature.