Demokrat Parti dönemi Türk Emniyet Teşkilatı
Turkish National Police in the Democrat Party Period
  1. Tez No: 901411
  2. Yazar: ÇAĞRI PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ALTUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışma, Demokrat Parti dönemi (1950-1960) boyunca Türk Emniyet Teşkilatının yapısal dönüşümünü, karşılaştığı zorlukları ve uygulanan güvenlik politikalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle birlikte, Türkiye'de önemli sosyal, siyasal ve ekonomik değişimler yaşanmış ve bu değişimlerin Türk Emniyet Teşkilatı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tez çalışmasının amacı, Demokrat Parti döneminde Türk Emniyet Teşkilatının yaşadığı yapısal değişimleri ve hükümetin güvenlik politikalarının Türk Emniyet Teşkilatı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda, Türk Emniyet Teşkilatının karşı karşıya kaldığı personel yetersizlikleri, eğitim eksiklikleri, çalışma koşulları gibi sorunlar incelenmiş, ayrıca teşkilatta yapılan reformlar ve yenilikler değerlendirilmiştir. Tezde nitel araştırma yöntemleri kullanılarak, döneme ait arşiv belgeleri, meclis zabıtları ve dönemin gazeteleri taranmıştır. Ayrıca, bu döneme tanıklık eden kişilerle yapılan mülakatlardan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu sayede, Türk Emniyet Teşkilatının toplumsal olaylara verdiği tepkiler ve teşkilat içindeki dönüşümler tarihsel bir perspektifle ele alınmıştır. Sonuç olarak, 27 Mayıs askeri darbesiyle biten Demokrat Parti iktidarı döneminde Türk Emniyet Teşkilatı, kurumsal yapı açısından önemli bir dönüşüm geçirmiş ve bu süreçte teşkilatın modernizasyonu yönünde çeşitli adımlar atılmıştır. Bununla birlikte, teşkilatın karşılaştığı yapısal ve siyasi sorunlar, Türk Emniyet Teşkilatının etkinliğini sınırlandırmıştır. Bu tez çalışması, Emniyet Teşkilatının bu dönemdeki gelişimini ve sorunlarını kapsamlı bir şekilde ele alarak, Türkiye'deki iç güvenlik politikaları tarihine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the structural transformation of the Turkish National Police, the challenges it faced and the security policies implemented during the Democrat Party period. With the coming to power of the Democrat Party, significant social, political and economic changes took place in Turkey and the effects of these changes on the Turkish National Police were investigated. The aim of the thesis is to analyse the structural changes in the Police during the DP period and the effects of the government's security policies on the force. In this context, the problems faced by the organisation such as personnel inadequacies, lack of training and working conditions were examined, and the reforms and innovations made in the organisation were evaluated. In the thesis, qualitative research methods were used and archival documents, parliamentary documents and newspapers of the period were analysed. In addition, the data obtained from interviews with people who witnessed this period were analysed. In this way, the reactions of the Turkish Police to social events and the transformations within the organisation were examined from a historical perspective. In conclusion, during the DP period, the Turkish National Police underwent a significant transformation in terms of institutional structure and various steps were taken towards the modernisation of the organisation. However, the structural and political problems faced by the organisation limited its effectiveness. This thesis aims to contribute to the history of security policies in Turkey by comprehensively analysing the development and problems of the Turkish National Police during this period.