Farklı türlerdeki osilasyonlu yarı-kapantılı ses egzersizlerinin aerodinamik akustik elektroglottografik ve nazometrik parametrelere etkisi
Effect of different types of oscillatory semi-occluded voice exercises on aerodynamic, acoustic, electroglottographic and nasometric parameters
  1. Tez No: 901412
  2. Yazar: EMİNE ÜLVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BENGİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı vokal yükleme görevinin ses parametrelerinde oluşturduğu değişimlerle beraber vokal yükleme sonrasında uygulanan 3 farklı terapötik vokal egzersizin ses üzerindeki etkilerini objektif ve subjektif olarak incelenmesidir. Araştırmaya katılan 30 adet normofonik kadın araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılar, belirli dahil etme kriterlerine göre seçilmiş ve çeşitli akustik, elektroglottografik ve algısal ölçümler yapılmıştır. Araştırmada uygulanan prosedürler 30 dakika boyunca uygulanan vokal yükleme görevini sonrasında, 3 santimetre batma derinliğinde suya pipetle ses üfleme (SOVTE) uygulaması (task-1), Acapella Duet (Smith Medical, US) ile gerçekleştirilen VOHFO uygulaması (task-2) ve Konrot ve ark. (2022) tarafından geliştirilen SONTE uygulamalarına (task-3) dayanan 3 farklı terapötik vokal egzersizi kapsamaktadır. Egzersizleri uygulama sırası randomizasyon yoluyla belirlenmiştir. Her bir egzersiz 10 dakika boyunca uygulanmış ve uygulama sırasında akustik ve elektroglottografik ölçümler tekrar edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde normal dağılım gösteren veriler için ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler için Friedman testi kullanılmıştır. 30 dakikalık bir vokal yükleme görevinin algısal vokal efor, akustik, nazometrik ve elektroglottografik bulgular doğrultusunda indüklenmiş olduğu gözlemlenmiştir. Diğer bir ifadeyle vokal yükleme için 30 dakikalık yüksek ses şiddetine dayalı fonasyona bağlı bir görev, seste algısal ve objektif parametrelerde farklılaşma meydana getirmiştir. Kullanılan restorasyon stratejileri incelendiğinde ise, yalnızca 10 dakikalık SONTE ve VOHFO uygulamalarının, vokal yüklemenin negatif etkilerini stabilize edebileceği düşünülmektedir. Araştırma, özellikle SONTE ve VOHFO gibi egzersizlerin, bu sürelerdeki etkilerini inceleyen ilk çalışmalardan biri olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to objectively and subjectively examine the changes in vocal parameters caused by the vocal loading task and the effects of 3 different therapeutic vocal exercises on the voice after vocal loading. The sample group of the study consisted of 30 normophonic women. Participants were selected according to specific inclusion criteria and various acoustic, electroglottographic and perceptual measurements were performed. The procedures applied in the study consisted of a 30-minute vocal loading task followed by 3 different therapeutic vocal exercises based on the SOVTE (task-1), VOHFO with Acapella Duet (Smith Medical, US) (task-2), and SONTE (task-3) developed by Konrot et al. (2022). The order of the exercises was determined by randomization. Each exercise was performed for 10 minutes and acoustic and electroglottographic measurements were repeated during the exercise. Statistical analysis of the data was performed using ANOVA for normally distributed data and Friedman test for non-normally distributed data. It was observed that a 30-minute vocal loading task was induced in line with perceptual vocal effort, acoustic, nasometric and electroglottographic findings. In other words, a 30-minute high-volume phonation task for vocal loading caused a difference in the perceptual and objective parameters of the voice. When the restoration strategies used are examined, it is thought that only 10 minutes of SONTE and VOHFO can stabilize the negative effects of vocal loading. This is one of the first studies to examine the effects of exercises such as SONTE and VOHFO at these durations.