Haberlerin farklı mecralardaki sunumu: Basılı gazeteler ve internet sitelerinin karşılaştırmalı analizi
Presentation of news in different medium: A comparative analysis of printed newspapers and internet sites
- Tez No: 901410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SENA KÖSEDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İnternetin toplumsal hayatta yer edinmesi ve giderek yaygınlaşmasıyla birlikte tüm kitle iletişim araçları internet ortamında da yer almaya başlamıştır. Bu anlamda basılı gazetelerin her birinin aynı zamanda internet siteleri de bulunmaktadır. Bu nedenle her iki mecrada da yer alan aynı haberlerin nasıl sunulduğu merak konusu olmuştur. Dolayısıyla bu çalışmanın konusu, basılı gazeteler ve internet sitelerinde aynı haberlerin nasıl yer aldığını karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Çalışmada Türkiye'de ulusal ve günlük olarak yayınlanan tirajı en yüksek 10 gazete ve bu gazetelerin internet siteleri analiz kapsamına alınmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. 4-10 Aralık 2023 tarihlerinde basılı gazetelerde yer alan manşet ve manşete en yakın büyüklükteki iki haber, gazetelerin online versiyonlarındaki sunumları ile karşılaştırılmıştır. İncelenen haberler kapsamında Sözcü, Posta ve Karar gazetelerinin diğer gazetelerden farklılaştığı tespit edilmiştir. Türkiye, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Akşam, Takvim ve Yeni Akit gazetelerinin basılı ve online versiyonlarında istisnalar olsa da çoğunlukla farklı bir habercilik eğilimi içerisinde olmadıkları tespit edilmiştir. İnceleme sonucunda gazetelerin online versiyonlarında video ve sesli haber özelliğini yeterince kullanmadıkları, haberlerinde gün içerisinde herhangi bir değişiklik yapmadıkları, haberlerini normal tek ve düz tasarımla sundukları gözlemlenmiştir. İncelenen tüm gazetelerde ve online versiyonlarda önemli oranda yazım dil yanlışlıklarının yapıldığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the internet gaining a place in social life and becoming more and more widespread, all mass media have started to take place on the internet. In this sense, each of the printed newspapers also has websites. For this reason, it has become a matter of curiosity how the same news in both media is presented. Therefore, the main premise of this study is to comparatively analyze how the same news appears in printed newspapers and websites. In the current study, the 10 national and daily newspapers with the highest circulation rates in Turkey and the websites of these newspapers were included in the analysis. Content analysis method was utilized in the study. The headline and the two news stories closest in size to the headline in printed newspapers between 4-10 December 2023 were compared with their presentations in the online versions of the newspapers. Within the scope of the news examined, it has been determined that Sözcü, Posta and Karar newspapers differ from other newspapers. Türkiye, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Akşam, Takvim and Yeni Akit newspapers mostly do not have a different journalistic tendency, although there are exceptions in their printed and online versions. As a result of the analysis, it was observed that newspapers did not use video and audio news features sufficiently in their online versions, did not make any changes in their news during the day, and presented their news with a single and flat design. It was also found that significant spelling mistakes were made in all the newspapers and online versions analyzed.