'Cin Ali' ve 'Levent' adlı kitap serilerinin değerler eğitimi ve söz varlığı açısından mukayesesi
Comparison of the book series named 'Cin Ali' and 'Levent' in terms of values education and vocabulary
- Tez No: 901416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Her toplumun kendine ait değerleri vardır. Kültürün yansıması olan değerler, sağlıklı bir iletişim için oldukça önemlidir. Bu değerler; bireylerin hoşgörülü, saygılı, birlik ve beraberlik içerisinde olmalarını sağlayarak toplumsal yaşamı daha iyi bir hâle getirmektedir. Değerler eğitimi; bireyi benimsenmesi istenilen tavır, tutum ve davranışlara yönlendirerek gelişimine katkı sağlamayı, bireylerin toplumsal yaşama, insan ilişkilerine zarar verecek tavır, tutum ve davranışlardan ise uzak durmalarını amaçlamaktadır. Eğitim, okuldan önce ailede başlamaktadır. Bu noktada çocuk kitapları önem kazanmaktadır. Çocuk kitaplarında yer alan değerler; çocuklara örnek teşkil etmekte, onların bu anlamda eğitilmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla çocuk edebiyatı ürünlerinde bilinmesi ve benimsenmesi istenilen değerlerin yer alması çocukların gelişimi için faydalı olacaktır. Bu çalışmada, geçmiş dönem çocuk yazarlarından biri olan Rasim Kaygusuz'un“Cin Ali”adlı kitap seti ve yakın dönem çocuk yazarlarından biri olan Mustafa Orakçı'nın“Levent”adlı kitap seti, değerler eğitimi ve söz varlığı açısından incelenmiş, mukayese edilmiştir.“'Cin Ali”ve“Levent”kitap serilerinde bilinmesi ve benimsenmesi istenilen değerler ve bilinmesi ve sakınılması istenilen tavır, tutum ve davranışlar nelerdir?“, ”'Cin Ali' ve 'Levent' kitap serilerinde tespit edilen söz varlığı unsurları (deyimler, atasözleri ve ikilemeler) nelerdir?" Çalışmada bu sorulara yanıt bulmak, yorumlamak ve eserleri mukayese etmek amaçlanmıştır. Geçmiş dönem ve yakın dönemde ortaya konan iki çocuk edebiyatı ürünü karşılaştırılarak değerlerin kullanım sıklıklarına dikkat çekilmiştir. Her iki dönemdeki değerler tespit edilerek değerler eğitiminin geçmişten günümüze değişime uğrayıp uğramadığı araştırılmıştır. Çalışma sonunda önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every society has its own values. Values, which are a reflection of oculture, are very important for healthy communication. These values make social life better by ensuring that individuals are tolerant, respectful, and in unity and solidarity. Values education; aims to contribute to the development of individuals by directing them to the attitudes, attitudes and behaviors that are desired to be adopted and to keep individuals away from attitudes, attitudes and behaviors that will harm social life and human relations. Education, starts in the family before school. At this point, children's books gain importance. The values in children's books; set an example for children and help educate them in this sense. Therefore, it will be beneficial for the development of children to include the values that are desired to be known and adopted in children's literature products. In this study, the book set titled“Cin Ali”by Rasim Kaygusuz, one of the children's writers of the past period, and the book set titled“Levent”by Mustafa Orakçı, one of the recent children's writers, were analyzed and compared in terms of values education and vocabulary.“What are the values that are desired to be known and adopted and the attitudes, attitudes and behaviors that are desired to be known and avoided in 'Cin Ali' and 'Levent' book series?”“What are the elements of vocabulary (idioms,and dilemmas) identified in the 'Cin Ali' and 'Levent' book series?”The aim of the study is to find answers to these questions and to interpret and compare the works. By comparing two children's literature products of the past and the recent period, attention was drawn to the frequency of use of values. By determining the values in both periods, it was investigated whether the values of education have changed from past to present. Suggestions were also included at the end of the study.