İki ayrı dönemde hasat edilmiş marfona çeşidi patatesin soğukta ve modifiye atmosfer koşullarında depolanması üzerine bir araştırma
A study on col and modified atmosphere storage of potatoes (Solanum tuberosum cv marfona) harvested at two different times
- Tez No: 150476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BATU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET İKİ AYRI DÖNEMDE HASAT EDİLMİŞ MARFONA ÇEŞİDİ PATATESİN SOĞUKTA VE MODİFİYE ATMOSFER KOŞULLARINDA DEPOLANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Levent ŞEN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabiîim Dab Yüksek Lisans Tezi 2004, 84 sayfa Danışman: Doç. Dr. Ali BATU Jüri: Prof. Dr. Feryal KARADENİZ Jüri: Doç. Dr. Afi BATU Jüri: Yrd. Doç. Dr. Cemal KAYA Araştırmada, Tokat bölgesinde yetiştirilen ve iki ayrı dönemde hasadı yapılan“Marfona”çeşidi patates kullanılmıştır. Sırasıyla 15 Temmuz ve 20 Eylül 2002' de hasadı yapılan Marfona çeşidi yumrular 15 °C de % 75-85 bağıl nemde on beş günlük dinlenme sürecinden geçirilmişlerdir. Daha sonra yumrular şekil, büyüklük ve fiziksel durumlarına göre sımflandmlmış, fiziksel hasarlı olmayanlar iki gruba ayrılarak birinci grup kontrol amacı ile paketlenmeden, diğer grup ise küçük tepsi şeklindeki polistrenler üzerine konarak 30, 40, ve 60 mikron kalınlıklannda alçak yoğunlukli1 poîietilen (AYPE) filmler ile ya da 38 CPP polipropilen film içerisine konarak ısıl yapıştırma ile hava sızdırmaz bir şekilde paketlenmiştir. 650-700 g ağırlığında 6 adet yumru içeren her bir paket ve kontrol örnekleri kontrollü ortamda 5± 1 °C ve % 75-85 bağıl nemde ve karanlık ortamda 8 ay süresince depolanmıştır. Denemede depolama süresince yumruların hem fiziksel hem de kimyasal özellikleri üzerine hasat zamanı, depolama süresi ve modifiye atmosfer ortamının etkileri araştuılrmştır. Depolama süresince 2., 4., 5., 6., 7., ve 8. aylarda her bir muameleden örnekler alınarak renk, sertlik, ağırlık kaybı, filizlenme bozulma gibi fiziksel kalite değerleri ile vitamin kaybı, titrasyon asitliği ve suda çözünür toplam kuru madde gibi kimyasal kalite değerlerinde oluşan değişmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT A STUDY ON COLD AND MODIFIED ATMOSPHERE STORAGE OF POTATOES (Soianum tuberosum cv Marfona) HARVESTED AT TWO DIFFERENT HARVESTING Levent ŞEN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Food Engineering Masters Thesis 2004, 84 pages Supervisor Jury Jury Jury Assoc Prof. Dr. Ali BATU Prof. Dr. Feryal KARADENİZ Assoc. Prof. Dr. Ali BATU Asst. Prof. Dr. Cemal KAYA In this study the potato cultivar Marfona grown in Tokat region, in Turkey, was harvested were harvested on 25 July 2002 and each group of tubers was cured for two weeks at 15 °C, and % 75-85 relative humidity. Tubers were sorted for size, shape and physical damage and only undamaged fruits were then divided into two groups, the one was left unwrapped for and the others were -placed on polystyrene trays and then heat- sealed in low density polyetethylene of either 30 u (LDPE), 40 \i and 60 p. or 38 p. cast polypropylene films. Each sample bags contained 6 fruits with a total weigh of 650-700 g, packages and unwrapped control samples were kept in temperature controlled rooms at 5 ±1 °C and % 75-85 RH for eight months. The present work was conducted to examine storage time and the modified atmosphere conditions on both physical and chemical properties of tubers. The samples were taken for each package during the storage period of second, fourth, fifth, sixth, seventh and eight months. Colour, firmness, weight loss, sprouting as physical changes and the titratable acidity and total soluble solids as chemical changes were determined.