7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde kanserli hücre ve normal hücre bölünmesi arasındaki farkı metaverse ile deneyimlemelerinin incelenmesi
Investigation of 7th grade students' experiences of the difference between cancerical and normal cell division using metaverse in the science course
  1. Tez No: 901429
  2. Yazar: YASEMİN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AFŞİN KARİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Metaverse etkinlikleri, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin birleşimiyle gerçek dünya ile dijital dünyayı bir araya getiren etkileşimli ortamlardır. Bu etkinlikler, öğrencilere soyut kavramları daha somut bir şekilde deneyimleme fırsatı sunar. Örneğin, sağlıklı ve kanserli hücrelerin nasıl farklılaştığını görsel olarak göstermek, öğrencilerin bu konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Öğrencilere gözle görülemeyen ve dokunulamayan kavramları anlatmak bazen zorlayıcı olabilir. Teknolojinin gelişmesi bu zorluğu bir miktar aşmış olsa da bazı konular hala net bir şekilde gösterilememektedir. Bu nedenle, bu çalışmada“Hücre”konusunda, sağlıklı ve kanserli hücreler arasındaki farkları öğrencilere Metaverse etkinlikleri kullanarak göstermek hedeflenmektedir. Araştırma amacı doğrultusunda hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerini içeren karma bir yöntem kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemi için tam deneysel bir desenle çalışma planlanmıştır. Deney ve kontrol grupları tesadüfi yöntemlerle seçilmiştir. Araştırma sürecinde, öğrencilerin hücre bölünmelerine yönelik akademik başarı düzeylerini ölçmek amacıyla“Fen Eğitimindeki Başarı Testi: Hücre Bölünmeleri”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, yapılan uygulamanın öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, Metaverse'in eğitimde kullanılmasının önerilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Nitel verilere dayanarak, öğrencilerin uygulamayı heyecan verici, zevkli ve öğretici buldukları belirtilmiştir. Bu sonuçlar, Metaverse kullanımının öğrenci motivasyonunu artırıcı ve öğrenme süreçlerine olumlu katkı sağlayıcı bir potansiyel taşıdığını göstermektedir. Bu araştırma, Metaverse'in eğitimde etkili bir araç olarak kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarını artırabileceğini ve öğrenme süreçlerine olumlu katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, dijital teknolojinin eğitim alanındaki kullanımının öğrenci deneyimini zenginleştirebileceğinin ve öğrenme ortamlarını daha etkileşimli hale getirebileceğinin önemli bir göstergesidir Yapılan analizlerin sonuçları, bu bulguları desteklemektedir. Bu, dijital teknolojinin eğitimdeki potansiyelinin vurgulanması açısından önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Metaverse events are interactive environments that bring together the real world and the digital world through the combination of virtual and augmented reality technologies. These activities offer students the opportunity to experience abstract concepts in a more concrete way. For example, visually showing how healthy and cancerous cells differ can help students better understand this topic. Explaining to studentsconcepts that cannot be seen or touched can sometimes be challenging. Although the development of technology has overcome this difficulty to some extent, some issues still cannot be clearly demonstrated. Therefore, in this study, it is aimed to show students the differences between healthy and cancerous cells on the topic of“Cell”by using Metaverse activities. In line with the purpose of the research, a mixed method that included both qualitative and quantitative research methods was used. For the quantitative research method, it was planned to work with a fully experimental design. Experimental and control groups were selected by random methods. During the research process,“Achievement Test in Science Education: Cell Divisions”was used to measure students' academic achievement levels regarding cell divisions. Within the scope of the research, it was concluded that the application had a positive effect on students and that Metaverse should be recommended for use in education. Based on qualitative data, it was stated that students found the application exciting, enjoyable and instructive. These results show that the use of Metaverse has the potential to increase student motivation and contribute positively to the learning processes. This research shows that the use of Metaverse as an effective tool in education can increase students' academic success and contribute positively to their learning processes. These results are an important indicator that the use of digital technology in the field of education can enrich the student experience and make learning environments more interactive. The results of the analyzes support these findings. This is an important step in highlighting the potential of digital technology in education.