7. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanımının öğrenmeye etkisi ve öğretmen görüşleri
7th grade students' learning effects of using augmented reality technology in science course and teachers' opinions
  1. Tez No: 877239
  2. Yazar: BÜŞRA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 7. Sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersinde Artırılmış Gerçeklik teknoloji kullanımının öğrenmeye etkisini ve öğretmen görüşlerini ele almaktadır. Çalışma kapsamında Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ve bu teknolojinin eğitimdeki yeri üzerine bir literatür taraması yapılmıştır. Araştırma 7. Sınıf öğrencilerine yönelik Fen Bilimleri dersinde hücre konusunda AG uygulamaları ile desteklenen eğitim materyalleri kullanılmış ve bu süreçte elde edilen veriler analiz edilmiştir. Öğretmen görüşlerine de yer verilen bu çalışmada, öğretmenlerin AG teknolojisinin sınıf içi kullanımına yönelik düşünceleri ve bu teknolojinin eğitim sürecine olan katkıları hakkında detaylı bilgiler toplanmıştır. Artırılmış Gerçeklik ve Fen Eğitimi gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu tez, yenilikçi eğitim materyallerinden artırılmış gerçeklik teknolojisinin eğitimde kullanılmasının avantajları, öğrencinin öğrenmeye etkisi ve öğretmen görüşlerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effect of using Augmented Reality technology on the learning of 7th grade students in Science course and teachers' opinions. Within the scope of the study, a literature review was conducted on Augmented Reality technology and its place in education. In the research, educational materials supported by AR applications were used in the subject of cell in the Science course for 7th grade students and the data obtained in this process were analyzed. In this study, which also included teachers' opinions, detailed information was collected about teachers' thoughts on the use of AR technology in the classroom and the contributions of this technology to the educational process. Key words such as Augmented Reality and Science Education were defined. This thesis examines the advantages of using augmented reality technology, one of the innovative educational materials, in education, its effect on student learning and teachers' views.