Model, modelleme ve zihinsel model konusunda yapılan çalışmaların tematik analizi
Thematic analysis of the studies on model, modeling and mental model
- Tez No: 901435
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜNERİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı model, modelleme ve zihinsel model konusunda yazılmış makale, yüksek lisans ve doktora tezlerini doküman olarak kabul edip bunların tematik analizini yapmaktır. Çalışmanın örneklemi 2013-2022 yılları arasında yayınlanmış makale, yüksek lisans ve doktora tezlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada 50 adet makale, 56 adet tez olmak üzere toplamda 106 adet doküman incelendi. Çalışma kapsamındaki makaleler; yayın yılı, yayınlandığı dergi türü, araştırma yöntemi/deseni, veri toplama aracı, örneklem/çalışma grubu, kullanılan veri analiz tekniği alt başlıkları bakımından, tezler ise; yayın yılı, tez türü, araştırma yöntemi/deseni, veri toplama aracı, örneklem/çalışma grubu, kullanılan veri analiz tekniği alt başlıkları bakımından incelendi. Yapılan bu çalışma nitel araştırma başlığı altında bulunan doküman analizi tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmada verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanıldı. Çalışma kapsamında ortaya çıkan en önemli sonuç olarak en fazla makalenin 2016 yılında yayınlandığı, en fazla tezin 2022 yılında yayınlandığı tespit edildi. Ayrıca incelenen toplamda 106 çalışmadan seçilen örneklemde en fazla ortaokul öğrencileri ile çalışıldığı ve yine çalışılan dokümanlarda en çok kullanılan veri analiz tekniğinin nitel analiz olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to accept articles, master's and doctoral theses written on model, modeling and mental model as documents and to make a thematic analysis of them. The sample of the study consists of articles, master's and doctoral theses published between 2013-2022. In this study, a total of 106 documents, 50 articles and 56 theses, were analyzed. The articles within the scope of the study were examined in terms of publication year, journal type, research method/design, data collection tool, sample/study group, data analysis technique used, and the theses were examined in terms of publication year, thesis type, research method/design, data collection tool, sample/study group, data analysis technique used. This study was conducted using the document analysis technique under the title of qualitative research. Content analysis method was used to analyze the data in the study. As the most important result of the study, it was determined that the most articles were published in 2016 and the most theses were published in 2022. In addition, it was determined that the sample selected from a total of 106 studies examined was mostly secondary school students and the most commonly used data analysis technique in the documents studied was qualitative analysis.