Okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel ataletleri arasındaki ilişki
The relationship between the instructional leadership behaviors of school administrators and the organizational inertia of teachers
  1. Tez No: 901443
  2. Yazar: SULTAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İNANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen görüşlerine göre Mersin ili merkez ilçelerindeki (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) ortaokullarda görev yapan okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranış puanları ile öğretmenlerin örgütsel atalet düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Aynı zamanda yöneticilerin öğretimsel liderlik davranış puanlarının öğretmenlerin örgütsel ataletlerini yordayıp yordamadığını belirlemeye çalışmaktır. Araştırmanın alt amaçları ise öğretmenlerin örgütsel ataletleri ile yöneticilerin öğretimsel liderlik davranışlarını farklı değişkenler (cinsiyet, mesleki kıdem, medeni durum) açısından incelemektir. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerinde görev yapan 506 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada, okul yöneticilerinin algılanan öğretimsel liderlik davranış puanlarını belirlemek için“Öğretimsel Liderlik Ölçeği”, öğretmenlerin örgütsel ataletlerini belirlemek için“Atalet Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal whether there is a significant relationship between instructional leadership scores levels according to teachers' opinions and teachers' organizational inertia. At the same time, it is to try to determine whether managers' instructional leadership behavior scores predict teachers' organizational inertia. The sub-objectives of the research are to examine the organizational inertia of teachers and the instructional leadership behaviors of managers in terms of different variables (gender, professional seniority, marital status). The sample of this research in the relational screening model consists of 506 teachers working in the central districts of Mersin province in the 2022-2023 academic year. In the research, the“Instructional Leadership Scale”was used to determine the perceived instructional leadership behavior scores of school administrators, and the“Inertia Scale”was used to determine the organizational inertia of teachers. Independent t-test for the gender and marital status variable, ANOVA for the professional seniority variable, correlation and multiple regression analyses for the relationship between instructional leadership and inertia were performed in the analysis of the data.