Zamanaşımı kavramı ve uluslararası hukuktaki yeri
The concept of prescription and its place in international law
  1. Tez No: 901462
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEYMA ANILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İşbu tez; iç hukukta detaylı şekilde düzenlenen zamanaşımı müessesesinin uluslararası hukuktaki yerini araştırmak amacıyla yazılmıştır. Zamanaşımı kavramı sıkça başvurulmasa da iç hukukta detaylıca düzenlenmiştir. Uluslararası hukuk ise genç ve dinamik bir disiplin olarak iç hukuktaki uygulamalardan yararlanmaktadır. Bu uygulamalardan birisi de zamanaşımıdır. Literatür taraması yapılarak öncelikle zamanaşımının iç hukuktaki yeri ardından uluslararası hukuktaki kullanım şekli incelenmiştir. Bu incelemede birçok uluslararası yargı kararı kıyaslanarak zamanaşımı müessesesi ile benzer etkilere sahip zımni tanıma, vazgeçme ve protesto işlemleri irdelenmiştir. Bu irdeleme ile hiyerarşik sistemdeki iç hukuk ile anarşik sistemdeki uluslararası hukuk zamanaşımı müessesesinin uygulanması üzerinden karşılaştırılmıştır. Literatürde uluslararası hukukta kullanımına dair görüş birliği olmayan ve neredeyse hiçbir kaynakta ismen zikredilmeyen zamanaşımı müessesesinin esasında uluslararası hukukta da iç hukuktaki amaç ve işlevine yönelik bir araç olarak ikame işlemlerle uygulandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the role of prescription within international law, highlighting its nuanced presence despite being a concept more thoroughly articulated within domestic law. Despite its limited usage, domestic law extensively regulates the concept of prescription. International law, described as a young and dynamic discipline, garners insights from domestic practices, including prescription. Through an in-depth review of existing literature, this study examines the role of prescription in domestic law and its application in the international legal context. It scrutinizes numerous international judicial decisions along with the processes of tacit (implied) recognition, renunciation (waiver), and protest; all parallel the effects of prescription. This analysis illuminates their comparative functionality by juxtaposing the hierarchical nature of domestic law with the anarchic structure of international law in the context of prescription. The study concludes that although there is a lack of consensus on prescription's applicability in international law—barely mentioned in sources— it is implicitly manifested through analogous mechanisms that fulfill comparable objectives and functions attributed to prescription within domestic law.