Simülasyon destekli öğretim yönteminin öğrencilerin fen başarılarına ve fen dersi katılım düzeylerine olan etkisi
The effect of teaching method supported by simulation on achievement and participation levels of students on science
  1. Tez No: 901461
  2. Yazar: RAZİYE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri dersinde kullanılan simülasyonların, öğrencilerin akademik başarıları ve derse katılım düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Burdur ilindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 125 altıncı sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Yarı deneysel desenle gerçekleştirilen bu araştırmada, öğrenciler üç gruba ayrılmıştır: Birinci deney grubunda sunuş yoluyla öğretim yöntemi, ikinci deney grubunda ise simülasyon destekli sunuş yoluyla öğretim yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise MEB Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın önerdiği öğretim yöntemleri kullanılmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında, her üç gruba da“Elektriğin İletimi Ünitesi Başarı Testi”ve“Fen Dersi Katılım Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama üç hafta boyunca sürdürülmüş ve bu süre sonunda, simülasyon destekli sunuş yoluyla öğretim yönteminin uygulandığı ikinci deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı ve derse katılım düzeylerinde, diğer gruplara göre anlamlı bir artış olduğu gözlemlenmiştir.Elde edilen veriler, simülasyon destekli sunuş yoluyla öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Bu yöntemin uygulandığı grubun son test başarı ortalama puanlarının, yalnızca sunuş yöntemi uygulanan gruptan değil, aynı zamanda kontrol grubundan da anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, simülasyon destekli sunuş yoluyla fen öğrenme yönteminin öğrencilerin fen dersine katılım davranışlarını artırdığı bulunmuştur. Bu grubun, kontrol grubuna göre fen dersine daha yüksek düzeyde katılım gösterdiği bulunmuş ve bu durum, yöntemin öğrencilerin fen dersine katılım düzeylerini güçlendirdiğini göstermiştir. Araştırma sonuçlarından hareketle öğretmenlere fen derslerinde akademik başarıyı ve öğrenci katılımını artırmak için simülasyonla desteklenen öğretim yöntemlerinin kullanımını yaygınlaştırmaları önerilir. MEB'e ise EBA platformuna entegre edilecek etkileşimli simülasyonları, hem ders esnasında okulda kullanım açısından hem de evde bireysel kullanım için kolay erişim sağlayacak hale getirmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of simulations used in science classes on students' academic success and participation in classes. The sample of the study consisted of 125 sixth grade students studying at a state secondary school in Burdur. In this study, which was conducted with a quasi-experimental design, students were divided into three groups: The presentation-based teaching method was applied to the first experimental group, and the simulation-supported presentation-based teaching method was applied to the second experimental group. The teaching methods recommended by the MEB Science Course Curriculum were used in the control group. Before and after the application, the“Electricity Conduction Unit Achievement Test”and the“Science Course Participation Scale”were applied to all three groups. The application continued for three weeks, and at the end of this period, it was observed that there was a significant increase in the academic success and participation levels of the students in the second experimental group, where the simulation-supported presentation-based teaching method was applied, compared to the other groups.The data obtained showed that the simulation-supported presentation teaching method had a positive effect on the academic success of the students. It was determined that the post-test success average scores of the group to which this method was applied were significantly higher than not only the presentation method group but also the control group. In addition, it was found that the simulation-supported presentation science learning method increased the students' participation behaviors in science class. It was found that this group participated in science class at a higher level than the control group, and this showed that the method strengthened the students' participation levels in science class. Based on the research results, it is recommended that teachers expand the use of simulation-supported teaching methods in science classes to increase academic success and student participation. It is recommended that the Ministry of National Education make the interactive simulations to be integrated into the EBA platform easy to access both for use at school during the lesson and for individual use at home.