Kızılbacak (sirken) bitkisinden üretilen hidrokömür ve aktif karbon ile bazı kirleticilerin sudan uzaklaştırılmasının kinetik ve termodinamik açıdan incelenmesi.
Kinetic and thermodynamic investigation of removing some pollutants from water by hydrochar and activated carbon produced from the kızılbacak (sirken) plant (chenopodium botrys)
- Tez No: 952285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA EKİNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Chenopodium botrys bitkisinden doğrudan (CB-AK) ve hidrotermal karbonizasyon sonrası (CB-HK-AK) yöntemleriyle elde edilen aktif karbonların ağır metal iyonu (Cu(II)) ve organik boya (metilen mavisi) giderimindeki adsorpsiyon performansları incelenmiştir. Aktif karbon üretiminde, farklı aktivasyon parametreleri (aktifleştirici türü, oranı, sıcaklık ve süre) optimize edilmiş ve optimum koşullar iyot adsorpsiyon kapasitesi esas alınarak belirlenmiştir. Sentezlenen adsorbentler FT-IR, SEM-EDX, TGA-DTG ve BET analizleri ile karakterize edilmiştir. Karakterizasyon sonuçları, CB-HK-AK adsorbentinin daha yüksek yüzey fonksiyonelliğine, CB-AK adsorbentinin ise daha yüksek yüzey alanına sahip olduğunu göstermiştir. Adsorpsiyon çalışmaları, adsorban miktarı, temas süresi, çözeltinin pH'ı ve başlangıç konsantrasyonu gibi parametrelerin etkisi altında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, adsorpsiyon kinetikleri, izotermleri ve termodinamik parametreleri analiz edilmiştir. Kinetik analizler, adsorpsiyon süreçlerinin çoğunlukla pseudo ikinci derece kinetik modeline uyduğunu ve kimyasal adsorpsiyon mekanizmasının baskın olduğunu ortaya koymuştur. İzoterm analizleri, düşük sıcaklıklarda Freundlich, yüksek sıcaklıklarda ise Langmuir izoterm modellerinin daha iyi uyum sağladığını göstermiştir. Termodinamik çalışmalar, adsorpsiyonun ekzotermik ve spontan karakterde olduğunu doğrulamıştır. Sonuçlar, CB-HK-AK adsorbentinin hem Cu(II) hem de metilen mavisi gideriminde CB-AK'ya kıyasla daha yüksek adsorpsiyon kapasitesi ve etkinlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Chenopodium botrys bitkisinin düşük maliyetli, çevre dostu ve sürdürülebilir bir adsorban kaynağı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption performances of activated carbons obtained directly (CB-AK) and after hydrothermal carbonization (CB-HK-AK) from the Chenopodium botrys plant were investigated for the removal of heavy metal ions (Cu(II)) and organic dye (methylene blue). Activation parameters (activating agent type, ratio, temperature, and duration) for activated carbon production were optimized based on iodine adsorption capacity. The synthesized adsorbents were characterized using FT-IR, SEM-EDX, TGA-DTG, and BET analyses. Characterization results revealed that the CB-HK-AK adsorbent had a higher surface functionality, while the CB-AK adsorbent exhibited a larger surface area. Adsorption experiments were conducted by examining the effects of various parameters such as adsorbent dosage, contact time, solution pH, and initial concentration. Moreover, adsorption kinetics, isotherms, and thermodynamic parameters were systematically evaluated. Kinetic studies indicated that the adsorption processes generally followed the pseudo-second-order kinetic model, suggesting that chemical adsorption mechanisms were predominant. Isotherm analyses showed that the Freundlich model fitted better at lower temperatures, while the Langmuir model provided a better fit at higher temperatures. Thermodynamic studies confirmed that the adsorption processes were exothermic and spontaneous in nature. Overall, the CB-HK-AK adsorbent demonstrated superior adsorption capacity and efficiency compared to CB-AK for the removal of both Cu(II) ions and methylene blue. The findings of this study suggest that the Chenopodium botrys plant can serve as a low-cost, eco-friendly, and sustainable source for adsorbent production.