Türkiye'de bilgi ve belge yönetimi programlarının müfredatının istihdam politikaları açısından değerlendirilmesi: Bir durum analizi ve çözüm önerileri
Evaluation of the curriculum of information and records management programs in Türkiye from the perspective of employment policies: A case analysis and solution proposals
  1. Tez No: 901528
  2. Yazar: AHMET HAKAN KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAT BIRFIN BİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Lisans eğitimi veren üniversitelerin müfredatları istihdama yönelik değerlendirilmesi nitel araştırma yöntemleri ile bir durum değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak, BBY alanında yayınlanmış müfredat ve istihdam üzerine makaleler incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden istatistiksel analiz yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın temel amacı, mevcut müfredatın BBY mezunlarına iş bulma ve istihdam edilme süreçlerine olan etkilerini analiz etmek ve bu alanda karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın bulguları, Türkiye'deki BBY programlarının müfredatlarının, sektördeki hızlı teknolojik gelişmelere yeterince uyum sağlayamadığını ve bu durumun mezunların istihdam olanaklarını olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, işverenlerin beklentileri ile mezunların sahip olduğu beceriler arasında önemli bir uyumsuzluk olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, çalışma sonunda, müfredatın güncellenmesi ve sektörle daha güçlü bir iş birliği yapılması gibi çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler, BBY müfredatlarının geliştirilmesi ve mezunların istihdam edilebilirliğinin artırılması için önemli bir kaynak olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the curricula of universities offering undergraduate education in Information and Records Management (IRM) in Türkiye were evaluated in terms of employability using qualitative research methods. The study employed document analysis, a qualitative research method, to examine published curricula and articles on employment in the field of IRM. Additionally, quantitative research methods, specifically statistical analysis, were utilized. The main objective of the research is to analyze the impact of the current curriculum on the employment and job-seeking processes of IRM graduates and to provide solutions to the issues encountered in this area. The findings of the research reveal that the curricula of IRM programs in Türkiye do not adequately keep pace with the rapid technological advancements in the sector, negatively affecting the employment opportunities of graduates. Furthermore, a significant discrepancy was identified between employers' expectations and the skills possessed by graduates. Accordingly, the study proposes various solutions, including updating the curriculum and fostering stronger collaboration with the industry. The data obtained from the study aim to serve as a valuable resource for improving IRM curricula and enhancing the employability of graduates.