Pandemi sonrası tıp fakültesi öğrencilerininmevsimsel grip aşısına karşı tutum ve uygulamaları
Atti̇tudes and practi̇ces of medi̇cal faculty students towards seasonal influenza vacci̇nati̇on after the pandemi̇c
  1. Tez No: 901535
  2. Yazar: BÜŞRA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUBA AKBAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Ülkemizde sağlık bakanlığı, sağlık çalışanları ve tıp fakültesi öğrencilerinin her yıl mevsimsel grip aşısı yaptırmasını önermektedir. Bu çalışmada COVID-19 pandemi sonrası ilk grip sezonunda tıp fakültesi öğrencilerinin mevsimsel grip aşısına yönelik tutumları, grip aşısı yaptırma durumları ve bununla ilişkili faktörler araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel çalışma 15/10/2023-30/10/2023 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde gerçekleştirildi. Anket formunda demografik bilgiler, grip endişe düzeyi, grip aşısı bilgi düzeyi, pandeminin bitmesinin grip aşısı yaptırma isteği üzerine etkisi, grip aşısı yaptırma durumu, aşıyı kabul etme veya reddetme nedenleri sorgulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 325 öğrencinin yaş ortalaması 21,8 yıl olup %53,5'i kadındı. Öğrencilerin %55,7'si grip bulaşmasından çok az/az, %32,6'sı orta, %11,7'si fazla/çok fazla endişe duyduğunu belirtti. Katılımcıların %7,7'sinin grip aşısıyla ilgili hiç bilgisinin olmadığı, %23,4'ünün çok az, %46,8'inin biraz, %17,5'inin fazla ve %4,6'sının çok fazla bilgisinin olduğu bulundu. Grip aşısı ile ilgili bilgi kaynağının en fazla internet/sosyal medya (%36,9) olduğu saptandı. Öğrencilerin %2,5'inin grip aşısı yaptırdığı, %9,8'inin grip aşısı yaptırmayı düşündüğü bulundu. Öğrencilerin %7,4'ü pandemi sürecinde grip aşısı yaptırdığını, %19,1'i pandeminin bitmesinin grip aşısı yaptırma isteği üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu belirtti.
Özet (Çeviri)
Objective: In our country, the Ministry of Health recommends that healthcare professionals and medical school students get seasonal influenza vaccination every year. In this study, the attitudes of medical school students towards seasonal influenza vaccination, their influenza vaccination status, and related factors were investigated in the first flu season after the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: The cross-sectional study was conducted among students of Gaziantep University Faculty of Medicine between 15/10/2023 and 30/10/2023. The questionnaire included questions on demographic information, flu anxiety level, flu vaccine knowledge level, the effect of the end of the pandemic on the desire to get a flu vaccine, flu vaccine status, and reasons for accepting or refusing the vaccine. Results: The average age of the 325 students who participated in the study was 21.8 years and 53.5% were female. 55.7% of the students stated that they were very little/a little worried about catching influenza, 32.6% were moderately worried, and 11.7% were very/extremely worried. A survey revealed that 7.7% of participants had no knowledge of the influenza vaccine, 23.4% had very little knowledge, 46.8% had some knowledge, 17.5% had substantial knowledge, and 4.6% had extensive knowledge.. It was found that the most common source of information about the influenza vaccine was the internet/social media (36.9%). It was found that 2.5% of the students had gotten a flu vaccine and 9.8% were considering getting a flu vaccine. 7.4% of the students stated that they got a flu vaccine during the pandemic and 19.1% stated that the end of the pandemic had a decreasing effect on their desire to get a flu vaccine.