Döllenmemiş gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yumurtalarının yapay muhafaza ortamları içerisinde kısa süreli muhafazası
Short term storage of unfertilized rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) eggs in artificial containment environment
  1. Tez No: 901555
  2. Yazar: MURAT KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ZEKİ KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada Türkiye akuakültürünün baskın türü olan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ile yürütülmüştür. Henüz sağılan döllenmemiş ham yumurtaların dölleninceye kadar soğutucuda (+4°C) muhafazasının kuluçkahane performansına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla analiz edilen ovaryum sıvısı yoğunluğuna özdeş 3 farklı yapay muhafaza solüsyonu (YM) tasarlanmıştır. YM solüsyonlarında elektrolit dengesinin sağlanabilmesi amacıyla KCl, NaCl, CaCl2, MgCl2 ve NaHCO3 farklı oranlarda kullanılmıştır. Denemelerde, stoktan rastgele örneklenen 4 yaşlı balıklardan 51,2±0,812 cm boyunda ve 1945,2±178,969 gr ağırlığında 5 adet dişi balıklar kullanılmıştır. Balıklardan alınan yumurta çapları 5,03-5,13 arasında değişim göstermiştir (5,1±0,05). Yumurta gruplarından eşit miktarda alınan yumurtalarla hazırlanan yumurta havuzundan, grup başına 150'şer yumurta olacak şekilde, üç Kontrol (K) grubu, 3 adet 1 nolu Yapay Muhafaza (YM1) grubu, 3 adet YM2 ve 3 adet YM3 grubu oluşturulmuştur. Gruplar +4°C sıcaklıkta soğutucuda üç farklı sürede muhafaza edilmiştir. Kontrol grubunda ve YM gruplarında dölleme işlemi 38,9±4,510 cm boyunda, 798,4±305,107 gr erkek balıklardan alınan sperm sıvısından eşit miktarda karıştırılan sperm havuzu ile dölleme gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonunda grup içinde ve gruplar arasında farklılıklar irdelenerek, yaşama oranların uygulanabilirlikleri irdelenmiştir. Tüm grupların içinde açılmaya kadar en iyi kuluçkahane performansı %88,4 ile K grubunda gerçekleşmiştir. Bir günlük muhafaza sonrasında %55,8±6,34 yaşama oranıyla en iyi başarıyı gösteren grup YM1 grubu olmuştur. Bu sonuçlar, zorunlu hallerde YM1 solüsyonu ile soğutucu ortamda 24 saat tutulabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), the dominant species in Turkish aquaculture. The aim was to investigate the effects of storing freshly stripped unfertilized raw eggs in a refrigerator (+4°C) until fertilization on hatchery performance. For this purpose, 3 different artificial preservation solutions (YM) identical to the analyzed ovarian fluid density were designed. KCl, NaCl, CaCl2, MgCl2 and NaHCO3 were used at different rates in YM solutions to ensure electrolyte balance. 5 female fish, 51.2±0.812 cm long and 1945.2±178.969 g in weight, were used from 4-year-old fish randomly sampled from the stock. Egg diameters taken from the fish varied between 5.03-5.13 (5.1±0.05). Three Control (K) groups, 3 Artificial Storage (YM1) groups, 3 YM2 and 3 YM3 groups were formed from the egg pool prepared with equal amounts of eggs taken from the egg groups, with 150 eggs per group. The groups were stored in a refrigerator at +4°C for three different periods. In the control group and YM groups, fertilization was performed with sperm pools mixed with equal amounts of sperm fluid taken from male fish of 38.9±4.510 cm length and 798.4±305.107 g. At the end of the study, differences within and between groups were examined and the applicability of survival rates were examined. The best hatchery performance up to hatching among all groups was in the K group with 88.4%. The YM1 group showed the best success with a survival rate of 55,8±6.34% after one day of storage. These results showed that in cases of necessity, they can be kept in a refrigerator for 24 hours with YM1 solution.