Harşit çayı üzerinde pompaj depolamalı hidroelektrik santrali sistemlerinin uygulanabilirliğinin araştırılması teknik ve işletme açısından değerlendirilmesi
Investigation of the applicability of pumped storage hydroelectric power plant systems on Harsit stream and evaluation in terms of technical and operational aspects
- Tez No: 901558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enerji, dünyada toplumların ekonomik ve sosyal bakımdan kalkınmasında çok önemli rol oynar. Enerjinin kesintisiz, güvenilir ve en ucuz şekilde son kullanıcıya kadar iletilmesi toplumun refah düzeyinin ve gelişmişlik seviyesinin belirlenmesinde de önemli bir rolü vardır. 21. yüzyılda teknolojinin gelişmesi enerji kaynakları çeşitlendirmiştir. Nüfus artışı, iklim değişikliği, enerji tüketiminin artması yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini kaçınılmaz bir duruma getirmiştir. Ayrıca, enerjinin kesintisiz ve güvenilir bir şekilde temin edilebilmesi için depolama teknolojilerine verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri (PDHES) en eski enerji depolama teknolojisine sahip tesisler olup potansiyel enerji olarak depoladığı suyu tekrar tekrar kullanarak, şebekenin pik yük talebinin karşılanmasında, şebeke frekansının ve geriliminin dengede tutulmasında ciddi katkılar sağlar. Bu çalışmada PDHES'lerden genel olarak bahsedilmiş olup dünyadaki ve ülkemizdeki PDHES'lerin durumu incelenerek Harşit Çayı üzerinde PDHES tesislerinin uygulanabilirliğinin teknik ve işletme açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy plays a very important role in the economic and social development of societies around the world. The uninterrupted, reliable and cheapest transmission of energy to the end user also plays an important role in determining the welfare and development level of the society. The development of technology in the 21st century has diversified energy sources. Population growth, climate change and increased energy consumption have made electricity generation from renewable energy sources inevitable. In addition, the importance given to storage technologies is increasing day by day in order to provide uninterrupted and reliable energy. Pumped storage hydroelectric power plants (PDHES) are facilities with the oldest energy storage technology and they make significant contributions to meeting the peak load demand of the network and balancing the network frequency and voltage by repeatedly using the water stored as potential energy. In this study, PDHESs are mentioned in general and the situation of PDHESs in the world and in our country is examined and the feasibility of PDHES facilities on Harşit Stream is evaluated in terms of technical and operational aspects.