Su arıtma ve dağıtma sistemlerine yönelik optimal çekişmeli saldırı tasarımı ve savunma mekanizması
The design of optimal adversarial attacks and defense mechanisms for water treatment and distribution systems
- Tez No: 901559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞİNASİ AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Endüstriyel kontrol sistemlerinin güvenliğini artırmak amacıyla, su arıtma (SWaT) ve su dağıtma (WADI) sistemlerinde aykırılık tespiti üzerine odaklanılmıştır. Bu çalışmada, SWaT ve WADI sistemlerinde meydana gelebilecek aykırılıkları tespit etmek için CNN-LSTM modeli kullanılmaktadır. Modelin performansı kesinlik, duyarlılık, F1-skoru ve yanlış pozitif oranı gibi metriklerle değerlendirilmektedir. Tezin ikinci aşamasında, SWaT ve WADI sistemlerine yönelik eyleyici ve sensör saldırıları gerçekleştirilmiş, bu aşamada tek nokta, süreç bazlı ve tüm süreç saldırıları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Süreç bazlı değişken ve sabit genlikli sensör saldırılarının etkileri de detaylandırılmıştır. Kural denetçisinin performansı analiz edilerek sistem güvenliğini artırmaya yönelik önemli bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın özgün katkısı, optimize edilmiş çekişmeli makine öğrenmesi çerçevesi olan OptAML'nin geliştirilmesidir. Bu çerçeve, optimal pertürbasyonlar üreterek literatürde yüksek performans veren CNN-LSTM modelinin performansını düşürebileceğini ortaya koymaktadır. Çekişmeli eğitim (AT), savunma mekanizması olarak kullanılmıştır. AT, modelin performansını iyileştirmiş ve sistemin dayanıklılığını önemli ölçüde artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to enhance the security of industrial control systems by detecting anomalies in water treatment (SWaT) and water distribution (WADI) systems. To achieve this, a CNN-LSTM model is employed to identify potential anomalies in the SWaT and WADI systems. The performance of the model is evaluated using a set of metrics, including precision, recall, F1-score, and false positive rate. In the second stage of the thesis, a series of experiments were conducted to examine the efficacy of various types of attacks on SWaT and WADI systems. These experiments included single-point, process-based, and full-process attacks, as well as the analysis of the effects of process-based variables and constant amplitude sensor attacks. Additionally, the performance of the rule checker was analyzed to identify potential avenues for enhancing system security. This study makes a significant contribution to the field by developing OptAML, an optimized adversarial machine learning framework. This framework demonstrates that by generating optimal perturbations, it can degrade the performance of the CNN-LSTM model, which has previously demonstrated high performance in the literature. Adversarial training (AT) was used as a defense mechanism. AT improved the model's performance and significantly increased the system's robustness.