Barhal havzası alabalıklarının (Salmo trutta Labrax 'Pallas, 1811') biyo-ekolojileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 17431
  2. Yazar: AYHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bar kal Çayı havzasında, Zeman, Kara ve Altıparmak derelerinde yaşamakta olan Salmo trutta labrax Pallas, 1811 (Karadeniz alabalığı) 'nm çeşitli yönlerden incelenmesini konu edinen bu araştırmada, toplam 98 fert incelenmiş ve şu sonuçlar elde edilmiştir: 1- Havzada 4 yaşından daha büyük bireylere rastlanıl mamıştır. Populasyonun büyük çoğunluğunu 2 yaşındaki fertler oluşturmuştur. 2 yaşından sonra giderek birey sayısı azalmıştır. Bu sonuçlar, bir ve daha düşük yaşlardaki balıkların avlanma ağından kaçabilmelerine, iki yaşın üzerinde olanlarmsa avlanmalarla ve tabii ölümle de azalmalarına bağlanmıştır. Ayrıca 4 yaşından daha büyük bireylere rastlanılroaması, havzada kesif bir avcılığın olduğunu düşündürmektedir. 2- Fertlerde nisbi olarak en fazla boyca büyüme 1-2 yaşlar arasında, ağırlıkça 2-3 yaşlar arasında olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar literatür bilgileriyle uyum içerisindedir. 3- Yaşlara ve derelere göre değişmekle beraber ortalama kondüsyon faktörü 1,1316 regresyon eğrisinin“b”değeri ortalama 3,0 dolaylarında ve ortalama kesim randımanı %67.76 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar, havza sularının ortalamanın üzerinde bir besleme kapasitesine sahip oldukları kanaatini vermektedir. 4- Dişi fertlerde ilk yumurta teşekkülü 14,1 cm, 2 yaşlarının sonunda olduğu belirlenmiş ve yumurta verimi ortalama 2305 adet/kg olduğu tespit edilmiştir. Canlı ağırlıkla-yumurta verimi arasındaki regresyon r=0,8980 şeklinde bulunmuştur. Bu sonuçlar da, havza sularının besleme kapasitesi yönünden normalin üzerinde olduğunu göstermektedir. 5- Yaşlara ve derelere göre değişmekle beraber, fertlerde ortalama; baş uzunluğu (B. ü) /toplam boy (T. B)=%21,96ii J olarak belirlenmiştir. Bu sonuç Salmo trutta labrax alt türü için daha önceki çalışmalarda belirtilmiş olan ölçülerle uyum içerisindedir. Sonuç olarak, şimdiye kadar hiçbir şekilde yapılmamış olan, Barhal havzasını da içine alacak -şekilde tüm Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz (Çoruh, Araş, Fırat, Dicle, Harşit ve Yeşilırmak sistemleri) alabalıkları; a) Kan özellikleri yönünden, b) Sitogenetik olarak incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this researh that was examined by the sum of 98 people Salmo trutta labrax Pallas, 1811 (Black sea brown sea trout) that is still living in the catchment of Barkal River, Zeroan, Kara, Altıparmak spring is studied from different faces and the following result is acquired. 1- The ones older than 4 years of age couldn't be come across the biggeit amount of the population was made up of ones at the aged of 2. Afterthe age the age of 2 the number of theother aged ones getting less. Those results were obliged to the fishing net and their natural death. Furthermore not coming across there is agreat amount of fishing. 2- It is understood that the growing rate in lengt is the most between the ages of 1 and 2 and the growing rate in weight is the most at the ages of 3 and 4. Those results are the same of the general insructions. 3- While it differs according to the ages and the spring general condition factors is 1,1316 and the regimentation curve of“b”value is aproximately 3,0 and the aproximate yield is regarded as 67,67%. Those results make usbelieve that the aproximate rate of feeding is over than others. 4- In females the first formation of egg is 14,1 cm, this is understood at the age of 2 and the output is 2305 piece/kg. The regimentation between lively weight and egg output is egnal to r= 0,8980 those results shour that the the capisity of feeding is greater than those of normal ones. 5- While differs according to ages and springs the general the sines for fish is defined as; lenght of herad (B. U) /whole lenght