Viskoz sönümleyicilerle yapı deprem performansını iyileştirmeye yönelik bir araştırma
Structure earthquake performance with viscous dampers a research for improvement
- Tez No: 901561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Earthquake Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Aktif fay hatları üzerinde olan ülkemiz geçmişten bugüne büyük depremler ile sarsılmıştır. Günümüzde Kahramanmaraşta AFAD verilerine göre 7.7 ve 7.6 büyüklüklerinde yakın zamanlı aralıklarla meydana gelen ve yakın zaman sonrasında ise Hatayda, Kahramanmaraştan bağımsız olarak 6.4 ve 5.8 büyüklüklerindeki depremler ile insanlık adına zor günler yaşanmıştır. Bu tez çalışmasında depreme dayanıklı yapı tasarım araçlarından viskoz sönümleyicilerin depreme karşı etkisi araştırılmaktadır. Çalışma kapsamında zemin+5 katlı bir yapı yalın halde ve viskoz sönümleyiciler eklenmiş olarak analiz edilmiştir. Analizler 11 farklı deprem yer hareketi etkisi altında yapılmıştır. Analiz yöntemi olarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz tercih edilmiştir. Çalışma neticesinde önerilen viskoz sönümleyiciler ile yapı üzerindeki sismik kuvvetlerin, kat yer değiştirme değerlerinin ve ivme değerlerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country, located on active fault lines, has been shaken by major earthquakes from past to present. According to AFAD data, while 7.7 and 7.6 magnitude earthquakes occurred at close intervals in Kahramanmaraş these days, 6.4 and 5.8 magnitude earthquakes also occurred in Hatay, independently of Kahramanmaraş. There were difficult times for humanity. In this thesis study, the effects of viscous dampers, one of the earthquake-resistant building design tools, against earthquakes are investigated. Within the scope of the study, a ground + 5-storey building was analyzed in its bare form and with viscous dampers added. Analyzes were made under the influence of 11 different earthquake ground motions. Nonlinear analysis in the time domain was preferred as the analysis method. As a result of the study, it was observed that the seismic forces, floor displacement values and acceleration values acting on the structure decreased with the proposed viscous dampers.