Riemann altmanifoldlar üzerinde bazı eşitsizlikler
Some inequalities for Riemannian submanifolds
- Tez No: 901562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSİ EKEN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tez konusu ile ilgili tarihsel gelişmelere ve literatürde şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma konusuna kaynak sağlayan bazı temel tanım ve kavramlardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm iki alt bölüme ayrılmış olup burada sırasıyla bir Riemann manifoldun altmanifoldu için bazı temel eşitsizlikler ve hemen hemen Hermitiyen manifoldların altmanifoldları ile ilgili bir sınıflandırma verilmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise bu tez çalışması ile ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study prepared as a master's thesis consists of five main sections. The first section is devoted to the introduction. The second section includes historical developments related to the thesis topic and studies conducted in the literature to date. The third section mentions some basic definitions and concepts that provide resources for this study prepared as a master's thesis. The fourth section is divided into two subsections, where some basic inequalities for a submanifold of a Riemannian manifold and a classification about a submanifold of almost Hermitian manifold are given respectively. The last section, the fifth section, includes the results related to this thesis study.