Inclusive policy of informal settlement rehabilitation case study Karyan Er-Rhamna Casablanca
Gayri resmi yerleşimlerin rehabilitasyonu için kapsayıcı politika: Karyan Er-Rhamna, Kazablanka vaka çalışması
  1. Tez No: 901560
  2. Yazar: AICHA IBRAHIMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAAN CHİBLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hızlı kentleşme ve demografik değişiklikler, yeterli ve çeşitli bir konut arzı olmadan gerçekleşmektedir. Bu durum, gayrimenkul piyasasında bir dengesizliğe ve gelişmekte olan ülkelerde gayri resmi yerleşim yerlerinin çoğalmasına yol açmıştır. Bu gayri resmi yerleşim yerleri genellikle temel hizmetlerden yoksundur. Fas hükümeti, gayri resmi yerleşim yerlerini ele almak ve kentsel çevreyi iyileştirmek için çeşitli önlemler uygulamıştır. Bu önlemler arasında, 2004 yılında başlatılan ve altı yıl içinde gecekondu alanlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan CWSP'yi (Gecekondusuz Şehirler Programı - Cities Without Slums Program) başlatmıştır. 2018 yılında 85 şehirden 58'inin gecekondu alanlarından arındırıldığı ilan edilmesine rağmen, yaklaşık iki milyon Faslı hala gayri resmi konutlarda yaşamaktadır, bu da programın tamamlanmamış bir başarı olduğunu ortaya koymaktadır. Kritik olarak, programın eksiklikleri arasında, gecekondu sakinlerinin karar alma süreçlerine anlamlı bir katılımının olmaması ve onların istek, tercihler ve taleplerinin göz ardı edilmesi bulunmaktadır. Bu çalışma, Kazablanka'daki bu girişimin etkinliğini, Er-rhamna mahallesine odaklanarak değerlendirmektedir. Araştırma, gecekondu rehabilitasyonu ve konut politikalarının hem başarılarını hem de zorluklarını inceleyerek, önceki stratejiler üzerine inşa etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, niteliksel ve niceliksel yöntemlerin bir kombinasyonunu kullanarak, alan gözlemleri, anketler ve istatistiksel analizler aracılığıyla fiziksel, sosyal ve ekonomik koşullar üzerindeki etkileri değerlendirmektedir. İyileştirmelere rağmen, çalışma, sosyal altyapının eksik entegrasyonu ve gayri resmi yerleşimlerin büyümesiyle ilgili devam eden sorunlar gibi kalıcı zorlukları ortaya koymaktadır. Çalışma, gecekondu sakinlerinin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet eden daha kapsayıcı ve uyarlanabilir bir konut politikası geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak programın iyileştirilmesine yönelik önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization and demographic changes occur without a sufficient and diverse housing supply. This has resulted in an imbalance in the real estate market, as well as a proliferation of informal settlements in developing countries, these informal settlements often lack basic services. The Moroccan government has implemented various measures to address informal settlements and enhance the urban environment, including the CWSP (Cities Without Slums Program), launched in 2004, to eradicate slums within six years. Despite declaring 58 out of 85 cities slum-free in 2018, nearly two million Moroccans still reside in informal housing, underscoring the program's incomplete success. Critically, the program's shortcomings include a lack of meaningful participation by slum dwellers in decision-making processes and neglect of their wishes, preferences, and demands. This study evaluates the effectiveness of this initiative in Casablanca, focusing on the Er-rhamna neighborhood. By examining both the successes and challenges of slum rehabilitation and housing policies, the research aims to build on previous strategies. The study uses a combination of qualitative and quantitative methods, including field observations, surveys, and statistical analysis, to assess the impact on the physical, social, and economic conditions of residents. Despite the improvements, the study reveals persistent challenges, including the incomplete integration of social infrastructure and ongoing issues with the growth of informal settlements. The study concludes with recommendations for enhancing the program, stressing the importance of a more inclusive and adaptable housing policy that better serves the needs of slum dwellers.