Belediyelerce desteklenen kadın kooperatiflerinin kadın istihdamına etkileri: İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
The impact of municipality supported women cooperation on women employment: The case of Izmir Metropolitian Municipality
- Tez No: 901579
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP VARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımının artırılması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azaltılması, sürdürülebilir büyüme, refah ve kalkınmanın sağlanması için önemli bir unsurdur. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kadınların düşük istihdamı hem ekonomik hem de toplumsal açıdan ciddi bir problem olarak karşımızda durmaktadır. Kadınların ekonomik olarak aktif katılımını arttırmak için gerek uluslararası boyutta gerekse ulusal ve yerel boyutlarda politikalar oluşturulmakta, proje ve model çalışmaları yapılmaktadır. Bu modellerin içerisinde kadın kooperatifleri başat bir rol oynamaktadır. Kadın kooperatifi ifadesi, kadınlar tarafından kurulmuş ve işletilmekte olan kooperatifleri ifade ederken, aynı zamanda belirli kadın gruplarının istihdam arayışları, gelir getirici faaliyet ve sosyal yaşama katılım biçimleri ile de özdeşleştirilmiştir. Bu araştırmada, kadın kooperatiflerinin kadın istihdamına etkisi, istihdam şekilleri, istihdam olanakları, potansiyeli ve sürdürülebilirliğinin tespit edilmesi, aynı zamanda yerel kamusal yönetimler olan belediyelerin desteklerinden sağlanan fayda ile birlikte değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada kadın kooperatifleri istihdam yaklaşımıyla ele alındığından özellikle kadın girişimi, üretim ve işletme kooperatifleri üzerinde durulmuş ve kadın kooperatiflerinin sayıca fazla olduğu İzmir ili çalışmanın evreni olarak belirlenmiştir. Kadın kooperatiflerinin kadın istihdamını arttırılma aracı olarak görülmesi, konuyu istihdam perspektifinden bakmayı gerektirmiştir. İstihdam perspektifinde hedeflenin çalışmanın sürekliliği, sosyal güvence ve düzenli gelir sağlaması olarak değerlendirdiğimizde, araştırmaya katılan kadın kooperatiflerinde bu kapsamda yeterlilik tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing women's participation in economic and social life and reducing gender inequality are very important for ensure sustainable growth, development and economic prosperity of a country. Women's low employment is a serious problem both economically and socially in developing countries as Turkey. Project and model studies are being carried out to increase the economically active participation of women both at international, national and local levels Women cooperatives are alternatives among these models. While the term women's co-operative refers to co-operatives established and run by women, it has also come to be associated with certain groups of women's pursuit of employment, income-generating activities and forms of participation in social life. The aim of this research is to determine the impact of women's co-operatives on women's employment, employment patterns, employment opportunities, potential and sustainability of women's co-operatives, as well as to evaluate the benefits provided by the support of municipalities as local public administrations. Since the study focuses on women's co-operatives from the employment approach, the focus is on women's enterprise, production and enterprise co-operatives, and the province of Izmir, which has a large number of women's co-operatives, was selected as the population of the research. The fact that women's co-operatives are seen as a means of increasing women's employment necessitated looking at the issue from an employment perspective. The employment approach aims to provide job continuity, social security and regular income, but the women's co-operatives examined do not appear to be adequate in this respect