Deneyime dayalı yaratıcı formların giysi kalıbı hazırlama sürecinde kullanımı
Use of experience-based creative forms in the preparation of garment patterns
- Tez No: 901578
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yaratıcılık, sanatsal ve bilimsel temellere dayanan, hayal gücünü kullanarak yoktan bir şey oluşturma veya mevcut bir nesneye yeni bir karakter kazandırma yeteneğidir ve birçok alanda ilgi çeken bir kavramdır. Giysi tasarlama sürecinde de yenilikçi ve yaratıcı sonuçlar için kalıpların dışında düşünebilmenin önemi büyüktür. Bu doğrultuda deneyime dayalı yaratıcı formlara yönelik Yaratıcılık Kiti (YK) geliştirilmiş ve süreç eğitimi kurgulanmıştır. Eylem araştırması yönteminin kullanıldığı araştırmanın materyalini, YK geliştirme basamakları ve öğrencilerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu Atılım Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 4. sınıfında öğrenim gören ve araştırmaya konu olan“Yaratıcı Kalıp Uygulamaları”dersi için ön koşul olarak belirlenmiş“Kalıp (I-II-III), Drapaj, Dikiş teknikleri ve Giysi üretim yöntemleri”dersini başarıyla tamamlamış olan 8 öğrencidir. Çalışma doğrultusunda, Yaratıcı Kalıp Uygulamaları dersi bilgi paketi kullanılmış, ders konuları planlanmış, konulara göre yapılacak aktiviteler, uygulamalarda kullanılacak materyaller belirlenmiş, ders işleniş süreci planlanmıştır. Gerekli izin ve onayların alınmasının ardından çalışma grubu ile araştırmacı tarafından geliştirilen YK kullanılarak belirlenen aktiviteler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ders kapsamında yapılan uygulamalara ilişkin verileri Torrance Yaratıcı Düşünme Testi, Araştırmacı Süreç Notları, Uzamsal Muhakeme Testi, Uzman Değerlendirme Formu ve Öğrenci Ders Değerlendirme Formu ile elde edilmiştir. Ölçümlerden elde edilen veriler, çalışma grubuna göre analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. YK, öğrencilerin yaratıcı süreçlere aktif katılımını teşvik etmiştir. Deneyime dayalı süreç eğitimi, öğrencilerin farklı tasarım yaklaşımlarını keşfetmelerine olanak tanımıştır. Organik ve geometrik formlar, öğrencilere hem özgünlüklerini ifade etme hem de form oluşturma becerilerini geliştirme fırsatı sunmuştur. Bununla birlikte süreç, araştırmacının mesleki tecrübelerini pratiğe dökmesine olanak tanımış ve gelecekteki öğretim materyali projelerine temel oluşturacak önemli bulgular sunmuştur. Yapılan ölçümler, yaratıcılık kitinin (YK) tasarım deneyimi sürecinde, sınırlılıklar temelinde, öğrencilerin yaratıcı öğrenme süreçlerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Öğrenciler, alternatif kalıp hazırlama yöntemleri üzerine çalışma ve yaratıcı yaklaşımlar geliştirime fırsatı elde etmişlerdir. Ayrıca, öğrencilerin ders sürecine ilişkin memnuniyeti yüksek olup, YK'nın yaratıcı düşünme becerilerini destekleme potansiyeli doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Creativity is a concept of interest in many fields based on both artistic and scientific foundations, often regarded as the ability to create something out of nothing or to give a new character to an existing entity, utilizing imagination. In the garment design process, thinking outside the box is crucial for innovative and creative results. To this end, a Creativity Kit (YK) has been developed and process training has been designed for experiential creative forms. The research, which employs action research methodology, uses the development stages of YK and data collected from students as its material. The study group consists of eight fourth-year students from the Department of Textile and Fashion Design at Atilim University, who have successfully completed prerequisite courses in“Pattern (I-II-III), Draping, Sewing Techniques, and Clothing Production Techniques”for the course titled“Creative Pattern Cutting.”In line with the study, a course information packet was used for the Creative Pattern Cutting course, and the topics, activities, and materials for the applications were planned and determined. After obtaining the necessary permissions and approvals, activities were conducted using the YK developed by the researcher and the study group. Data related to the course applications were collected using the Torrance Creative Thinking Test, Researcher Process Notes, Spatial Reasoning Test, Expert Evaluation Form, and Course Evaluation Form. The data from these measurements were analyzed and interpreted based on the study group. The CK facilitated active participation of students in creative processes. The experiential process training allowed students to explore different design approaches. Organic and geometric forms provided opportunities for students to express their originality and develop form-making skills. This process enabled the researcher to apply their professional experiences practically and provided significant findings that will serve as a basis for future teaching material projects. Measurements indicated that the Creativity Kit positively impacted the students' creative learning processes within the constraints, offering them opportunities to work on alternative pattern-making methods and develop creative approaches. Additionally, students' satisfaction with the course was high, and the potential of the CK to support creative thinking skills was confirmed.