Farklı rakımlarda yetiştirilen kıl keçilerinde bazı verim özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some productivity characteristics of hair goats raised at different altitude
  1. Tez No: 901580
  2. Yazar: ALİ GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Ülkemiz, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önemli merkezlerdendir. Akdeniz bölgesi özellikle ülkemiz keçi yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı yerlerin başında gelmektedir. Isparta ili keçi yetiştiriciliği bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu araştırmada Isparta ilinde yetiştiriciliği yapılan kıl keçilerin farklı rakımlarda döl verim özellikleri, morfolojik özellikler ve bazı kan parametreleri bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen verilere göre yüksek rakımda ikiz doğuran keçi sayısının daha yüksek olduğu, toplam oğlak sayısının da aynı şekilde yüksek rakımda daha fazla olduğu tespit edilmiş olup, bir doğumda oğlak sayısının 1500 m üzeri rakımda 1.29, 1500 m rakımda ise 1.13 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is one of the important centers in small cattle breeding. The Mediterranean region, especially our country, is one of the places where goat breeding is carried out intensively. Isparta province has an important potential in terms of goat breeding. In this research, by comparing some productivity characteristics of hair goats bred at different altitudes in Isparta province, according to the data obtained under the breeder's conditions, the average live weight and weaning weight of the hair goats raised at high altitudes is 63.04±0.55, and the average of the goats at 1500 altitude is 55.97. It was found to be ±0.51 and this difference was found to be statistically significant (p≤0.01). Rump height, cidogo, chest depth, chest circumference and body length data of animals raised at high altitude were 82.24±0.35, 84.93±0.37, 36.27±0.17, 94.42±0.38, respectively. and was found to be 80.98±0.44. At an altitude of 1500 degrees, these values were found to be 77.19±0.30, 81.73±0.34, 35.54±0.15, 97.37±0.44 and 77.66±0.29, respectively. Among the blood values, WBC value is 10.19±0.70 on average at 1500 altitude and 13.32±0.66 at high altitude, GRAn value is 39.60±1.82 and 35.02±1.72 at high altitude and 1500 altitude, respectively. LYM value 55.28±2.02 and 58.77±1.92, Mon A value 5.30±0.30 and 4.94±0.28, RBC value 14.20±0.48 and 13.86 ±0.46, Hgb 7.68±0.17 and Hct 20.21±0.45 and 20.11±0.43, Mcv 14.47±0.32 and 14.57±0.30, RDW Cv It was found to be 19.89±0.23.