Melisa aromatik yağ ve suyunun antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile in vitro ruminal fermentasyon parametrelerinin belirlenmesi
The effects of antioxidant and antibacterial properties of melisa aromatic oil and water and in vitro ruminal fermentation parameters
- Tez No: 901581
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZKAYA, PROF. DR. KANBER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Özelikle sığırlarda rumen fermentasyonun manipülasyonu ile yemden yararlanmayı iyileştirerek verim seviyesini artırma hedeflenmektedir. Melisa'dan (Melissa officinalis) elde edilen aromatik yağ ve suyunun beslenme potansiyeli ve ruminal mikrobiyal fermentasyon özelliklerini belirlemek amacı ile tasarlanmıştır. Bu çalışmada, Melisa aromatik yağının ve suyunun rumen fermentasyonu ve uçucu yağ asitleri (UYA) üretimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Rumen sıvısına 0 μL, 100 μL, 400 μL, 800 μL ve 1600 μL aromatik yağ ve 1 mL, 2 mL ve 4 mL aromatik su ilave edilmiştir. Aromatik yağın fenolik madde miktarı ve antioksidan kapasitesi aromatik suya nazaran yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim is to enhance productivity by improving feed efficiency through the manipulation of rumen fermentation, particularly in cattle. This study was designed to determine the nutritional potential of aromatic oil and water derived from Melissa (Melissa officinalis) and their effects on ruminal microbial fermentation characteristics. The effects of Melisa aromatic oil and water on rumen fermentation and volatile fatty acid (UYA) production were investigated in this study. Aromatic oil was added to rumen fluid at concentrations of 0 μL, 100 μL, 400 μL, 800 μL, and 1600 μL, while aromatic water was added at concentrations of 1 mL, 2 mL, and 4 mL. It was determined that the phenolic content and antioxidant capacity of aromatic oil were higher compared to the aromatic water.