Understanding the association between financial strain, mental health, and intention to move abroad among Turkish emerging adults: Roles of hopelessness and future anxiety
Türk beliren yetişkinlerde finansal zorluk, ruh sağlığı ve yurt dışına taşınma niyeti arasındaki ilişkinin anlaşılması: Umutsuzluk ve gelecek kaygısının rolleri
  1. Tez No: 901583
  2. Yazar: ZEYNEP BETÜL YÜCESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ERDEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'deki mevcut ekonomik kriz, yüksek enflasyon oranıyla birleşince, Türk beliren yetişkinlerin gelecek beklentilerini olumsuz etkilemektedir. Son nüfus araştırmaları, Türk beliren yetişkinlerin çoğunluğunun (18-30 yaş arası) gelecekleri konusunda umutsuz ve kaygılı hissettiğini ve daha iyi eğitim ve iş imkanları için yurtdışına taşınmak için güçlü bir istek duyduklarını göstermiştir. Türk beliren yetişkinlerin en büyük endişelerinin finansal zorluklar, çalışma koşulları ve işsizlik olduğu iyi biliniyor olsa da, bugüne kadar hiçbir çalışma finansal sıkıntı, ruh sağlığı ve yurtdışına taşınma niyeti arasındaki bağlantıyı incelememişti. Mevcut çalışma bu boşluğu gidermeyi amaçladı. Bu amaçla, sosyal medya platformları ve e-posta listeleri ile 308 Türk yükselen yetişkiden veri toplandı. Katılım için uygunluk kriterleri: 18-30 yaş aralığında olmak ve yüksek öğrenimden geçiş sürecinde olmak - a) üniversitede son sınıfta lisans son sınıf öğrencisi olmak veya b) yakın zamanda mezun olmuş ancak ne lisansüstü eğitime ne de tam zamanlı bir işe girmemiş bir mezun olmak olarak tanımlandı. Katılımcılar öznel ve nesnel finansal zorluk, gelecek kaygısı, umutsuzluk, kaygı, depresyon, yaşam doyumu ve yurtdışına taşınma niyetleri ve eylemlerini değerlendiren çevrimiçi bir anketi doldurdular. Anketin tamamlanması 15 dakika sürdü. Sonuçlar, öznel finansal zorluğun yaşam doyumu ile negatif, depresyon, kaygı, yurtdışına taşınma niyeti ve eylemleri ile pozitif ilişkili olduğunu gösterdi. Umutsuzluk, öznel finansal zorluğun üç ruh sağlığı sonucuyla (depresyon, kaygı ve yaşam doyumu) olan bağlantılarına aracılık etti ve gelecek kaygısı bu bağlantıları düzenleyici değişkendi. Ayrıca, öznel finansal zorluğun yurtdışına taşınma niyeti ve eylemleriyle olan ilişkilerinde gelecek kaygısının aracılık etkisi ve öznel finansal zorluğun niyetle olan ilişkisinde umutsuzluğun düzenleyici etkisi bulundu. Mevcut çalışmanın bulguları, devam eden bir finansal krizde Türk beliren yetişkinlerin ruh sağlığını anlamak ve yurtdışına taşınma karar süreçlerini keşfetmek için önemli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The current economic crisis in Turkey coupled with the high inflation rate has adverse effects for Turkish emerging adults' future aspirations. Recent population surveys documented that the majority of Turkish emerging adults (ages 18 and 30) feel hopeless and anxious about their future and show a strong desire to move abroad for better education and job prospects. While it is well established that Turkish emerging adults cite financial struggles, work conditions, and unemployment as their top concerns, no study to date has examined the link between financial strain, mental health, and intent to move abroad. The current study aimed to address this gap. To that aim, we recruited 308 Turkish emerging adults via social media platforms, listservs, and word of mouth. The eligibility criteria to participate were being 18-30 years old and being in transition from higher education - defined as either a) an undergraduate senior student in last year in college or b) an alumna who recently graduated but not involved in either graduate education or full-time employment. Participants filled out an online survey assessing subjective and objective financial strain, future anxiety, hopelessness, anxiety, depression, life satisfaction, as well as intentions and actions to move abroad. The survey took 15 minutes to complete. The results indicated that subjective financial strain was negatively associated with life satisfaction, and positively associated with depression, anxiety, intention, and actions to move abroad. Hopelessness mediated and future anxiety moderated the links of subjective financial strain with all three mental health outcomes (depression, anxiety, and life satisfaction). In addition, we found the mediating effect of future anxiety in the associations of subjective financial strain with the intention and actions to move abroad and the moderating effect of hopelessness for the association of subjective financial strain with the intention. The findings of the current study have implications for understanding Turkish emerging adults' mental health in an ongoing financial crisis and exploring their decision processes to move abroad.