Lavanta kuru otu ve aromatik suyunun antioksidan ve antimikrobiyal etkisi ile in vitro ruminal fermantasyon düzeylerinin belirlenmesi
Determination of in vitro ruminal fermentation levels with antioxidant and antimicrobial effects of lavender hay and aromatic water
- Tez No: 901582
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZKAYA, PROF. DR. KANBER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Aromatik bir bitki olan ve uzun yıllardır alternatif sağlıkta kullanımı olan lavanta (Lavandula intermedia) kuru otu ve aromatik suyunun in vitro ortamda rumen toplam gaz üretimi, metan gazı üretimi, metabolik enerji, organik madde sindirimi ve uçucu yağ asitler üzerine etkisi araştırılmıştır. Lavanta kuru otu buğday samanına alternatif olarak düşünülmüş ve saman yerine ikame edilmiştir. Lavanta kuru otu rasyona %0, 25, 50, 75 ve 100 olarak ilave edilmiştir. Bunun yanı sıra lavanta aromatik suyu 1, 2 ve 4 mL/ olarak rumen sıvısına ilave edilmiştir. Lavanta kuru otunun fenolik madde miktarı ve antioksidan kapasitesinin lavanta aromatik suyundan daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of lavender (Lavandula intermedia) hay and aromatic water, an aromatic plant used in alternative health for many years, on in vitro rumen total gas production, methane gas production, metabolic energy, organic matter digestion, and volatile fatty acids were investigated. Lavender hay was considered an alternative to wheat straw and was substituted for wheat straw in the diet. Lavender hay was added at levels of 0, 25, 50, 75, and 100% to the diet. Additionally, aromatic water was added to the rumen fluid at levels of 1, 2, and 4 mL. The phenolic compound content and antioxidant capacity of lavender hay were higher than those of lavender aromatic water.