'Cevdet Bey ve Oğulları' ile 'Aile' (家) romanlarında Refik ve Gao Juexın'in çelişkili tabiatı
The contradictory nature of Refik and Gao Juexin in 'Cevdet Bey ve Oğulları' and 'Family' (家) novels
- Tez No: 901591
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN KİRİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
“Cevdet Bey ve Oğulları”ile“Aile”(家) Romanlarında Refik ve Gao Juexin'in Çelişkili Tabiatı başlıklı bu tezde, çağdaş Türk ve modern Çin edebiyatından iki romanın, iki kahramanına yönelik, karşılaştırma yöntemi kullanılarak naçizane bir inceleme kaleme alınmıştır. Roman kahramanlarının çelişkili ruh halleri temel alınarak, yaşadıkları çelişkilerin tarihsel, kültürel, felsefi ve sosyolojik geri plandaki saikleri ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen veriler, birbirinden coğrafi olarak hayli uzak iki ülkede hayat bulan kahramanların, muhtelif alanlarda benzer ve farklı yönlerinin açığa çıkarılmasıyla, romanların ve insanlığın evrensel, birleştirici bir yönü olduğu görülmüştür. Aile romanı karşılaştırmaları örneklerine bakıldığında, ekseriyetle yoğun bir olay örgüsünde, kalabalık bir ailedeki kahramanların tümü, belirlenen konu kapsamında ayrı ayrı incelenmektedir. Bu çalışmada, daha özgün ve derin bir noktaya temas edebilmek amacıyla, iki romandan sadece birer kahraman seçilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, iki romanın edebi ve anlatısal özellikleri tespit edilmiştir. İkinci bölümde, iki yazarın eserlerine yansıyan otobiyografik öğeler ve dış kaynak tesirleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde çelişkinin bir terim olarak manası ve edebiyattaki yansımaları ele alınmış, dördüncü ve son bölümdeyse iki kahramanın çelişkili ruh hallerinin nedenleri; fikir-eylem çelişkisi, felsefi altyapı ve sosyolojik zemin üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this humble study entitled The Contradictory Nature of Refik and Gao Juexin in“Cevdet Bey ve Oğulları”and“Family”(家) Novels, a comparative method has been utilized to craft a discerning examination of two characters from contemporary Turkish and modern Chinese literature. Based on the contradictory states of mind of the novel's protagonists, the motives behind their conflicts, rooted in historical, cultural, philosophical and sociological backgrounds, have been elucidated. The data obtained from the research reveals that through the exploration of the diverse similarities and distinctions in the lives of protagonists flourishing in geographically distant lands, the novels exhibit a universal, unifying aspect that transcends cultural boundaries. When examining comparisons within the genre of family novels, it is generally observed that amidst a dense plot, all characters within a large family are individually examined within the defined scope of the subject matter. However, in this study, in order to delve into a more unique and profound perspective, only one character from each of the two novels has been selected. In the first section of the study, the literary and narrative characteristics of the two novels have been identified. In the second section, autobiographical elements reflected in the works of the two authors and external influences have been examined. In the third section, the meaning of contradiction as a term and its reflections in literature have been discussed, while in the fourth and final section, the reasons behind the contradictory states of the two characters have been explored through the lens of idea-action dissonance, philosophical underpinnings, and sociological context.