Orhan Pamuk'un 'Cevdet Bey ve Oğulları' ile Thomas Mann'ın 'Buddenbrooks' adlı romanlarında aile ve toplum eleştirisi
Family and society criticism in the novels 'Buddenbrooks' by Thomas Mann and 'Cevdet Bey ve Oğulları' by Orhan Pamuk
  1. Tez No: 263951
  2. Yazar: NUR BAYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Karşılaştırmalı olarak yapılan bu çalışmada Orhan Pamuk'un“Cevdet Bey ve Oğulları”adlı eseriyle, Thomas Mann'ın“Buddenbrooklar”adlı eseri, toplumsal eleştiri ve aile kroniği açısından irdelenmiştir.Giriş bölümünde eserlerin ana dokularının yanı sıra, hangi metotlarla çalışıldığı, kavram açılımları ve edebi tartışmalar ortaya konulmuştur.Ana bölümde ise her iki eserde de tarihsel ve çağ eleştirel öğeler; insan ilişkileri, farklı toplumlarda aile panoramaları özellikle toplumsal eleştiri ve aile kroniği açısından irdelenmiştir. Yazarların tutumları, kahramanın çevresi ile olan ilişkileri çözümlenmiştir.Sonuç bölümünde ise tüm bölümlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmakla beraber, aile ve toplum ilişkileri açısından bir sentez yapılmış, çeşitli sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this comparative study, Orhan Pamuk's“Cevdet Bey ve Oğullan”and Thomas Mann's“Buddenbrooks”are analysed from the viewpoint of social critisism and family chronicle.In Introduction part in addition to main structure of the work, which methods are studied, concept viewpoints and literary discussions are produced.In the main part, critical elements of the history and the era in both these works; the titles of human relations centered on hero and family panoramas in different societies are analysed.In conclusion part, by doing a general evaluation, a synthesis is made from the viewpoint of family and society relations Eastearn and Western societies and various results are concluded.