Madde kullanımının cinsel siddet ile ilişkisi
- Tez No: 90160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
79 ÖZET Bu yılışma, uuddc kıılLıııııtıi ol.ın H Kadın 62 trkek ve madde kutlaıiıtnı olıtı v\ tıı ( kadın 44 erkek, toplam 130 kişi ile yapılmıştır. Çalışma kapsamına alınan 130 vakaya SQD II Kişilik Bozukluklan Formu ve Bilgi formu uygulanmıştır. Madde kullanımı olan grup ile madde kullanımı olmayan grup cinsel tutum, cinsel davranış, cinsel şiddet, suç davranışları (hırsızlık, soygun, adam öldürme ve yaralama vb.), kişilik bozukluklan bulguları karşılaştırmıştır. Zorla cinsel ilişkide bulunma her iki grupta benzer orandadır, ama diğer cinsel şiddette bulunma ve maruz kalma madde kullanan grupta daha yüksek bulunmuştur. Özellikle zorla cinsel ilişkiye maruz kalma, ilk cinsel ilişkide bulunma yaşı, partnere şiddet uygulama, genelde fiziksel şiddet uygulama, suçluluk, kişilik bozuklukları, psikolojik tedavi görme, ailede alkol ve madde kullanımı madde kullanımı olmayan grup ile anlamlı bir fark olduğa saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY In this study, 8 women; 62 men substance addicts and 6 women; 44 men nonaddicts were taken. These 130 subjects were evaluated with SCE> n, and also given an information form. Two groups were compared for these parameters; their sexual attitude, sexual behaviour, sexual violence, ciriminal behaviour (theft, roberry, homicide, injury ect.) and personality disorders. Forcing people to make sex with them is similiar for these two groups; but to applying sexual violence to others; being exposed to sexual violence raties are higher in drug addict group. Especially forced sexual relation; age of first sexual contact; applying sexual violence to partner, applying general physicial violence, oiminaliry; personality disorders; psychological treatment Jamily history of alcohol and drug use parameters are statislicaly different in both groups.