Adli vakalarda jeolojik kanıtların değerlendirilmesi ve karşılaşılan sorunlar
  1. Tez No: 90161
  2. Yazar: YUSUF YÜKSEKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
73 7. ÖZET Bu çalışmada toprak, kriminolojik açıdan ele alınmıştır. Toprak, olay yerinde bulunabilen önemli bir kanıttır. Fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle, play yerinde aranması, alınması ve incelenmesi özel yöntemleri gerektirmektedir. Türkiye'deki krimihal laboratuvarlarda toprak incelemeleri, araştırıcı ve uygulama açısından günümüzde çok yetersizdir. Bu araştırma kapsamında toprak ile ilgili yapılması gereken çeşitli mukayeseler ve analiz yöntemleri sıralanmış, toprak üzerindeki izlerin önemi ve inceleme yöntemleri belirtilmiş ve yargıdaki uygulamalardan örnekler verilerek yorumlanmıştır. Hukukun bir gereği olarak toprak konusuna mineralojik yönden acilen gerekli önem verilmeli ve çalışmalar geliştirilmelidir. SUMMARY In this study, the soil has been considered by criminal point of view. The soil is one of the evidences where are found in the place of incident. Due to its physical and chemical characterictics, to search and take the soil in the place of incident and exemine in the laboratory is done by special methods. The soil examinations in Turkish criminal laboratories are insufficient very much for the researchers and the possibilities. In the scope is this study the comparison and examination methods which should be done related to the soil is set out and he importance of the subject is tried to explore by giving examples from applications. - To be carrying out for justice the necessary actions should be done in this field.
Özet (Çeviri)