Yaşam döngüsü değerlendirmesi bağlamında endüstriyel ahşap ve beton panel yapım sistemlerinin analizi
Comparative analysis of industrial wood material within the scope of life cycle assessment
- Tez No: 901603
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tarih öncesi dönemlerden itibaren barınma ihtiyacını sağlamak için kullanılan ahşap, sektörde önemli yapı malzemelerinden biridir. Çeşitli çevresel etmenler karşısında yeterli dayanımı gösteremeyen doğal ahşap, 21. yy. teknolojisi ile endüstriyel ahşap yapı malzemeleri ve sistemleri olarak geliştirilmiştir. Endüstriyel ahşap yapı malzemeleri hafif, hızlı yapım olanaklarına sahip, yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Bu durum sürdürülebilir ve yenilikçi ahşap yapılar tasarlanabilmesine imkân tanımaktadır. Ayrıca inşaat sektörünün birincil enerji kullanımının ve CO2 emisyonlarının çoğunluğunu oluşturduğu günümüzde bünyesinde karbon depolayabilen endüstriyel ahşap yapı malzemelerinin yapı sektöründe kullanımı önemlidir. Bu bağlamda çalışmada yeniden kurgulanmış olan bir konut modeli Revit yazılımına aktarılmış; ardından üretim, kullanım ve yaşam sonu süreçlerine dair çevresel etki analizi için Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) araçlarından 'One Click LCA' eklentisi yardımı ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada; Vural (2005)'ın doktora tezinden örnek bir konut modeli alınarak CLT panel, SIP ve beton panel sistemleriyle yeniden kurgulanan konut modelinin, çevreye olan etkilerinin YDD aracılığı ile irdelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wood, which has been used to provide shelter since prehistoric times, is one of the important building materials in the sector. Traditional wood, which could not show sufficient resistance against various environmental factors, has been developed as industrial wood building materials and systems with 21st century technology. Industrial wood building materials are lightweight, have fast construction possibilities, are reusable and recyclable materials. This situation allows sustainable and innovative wood structures to be designed. In addition, the use of industrial wood building materials that can store carbon in the construction sector is important in today's world, where the construction sector accounts for the majority of primary energy use and CO2 emissions. In this context, a reconstructed housing model in the study will be transferred to Revit software and then evaluated with the help of the 'One Click LCA' plugin from the Life Cycle Assessment (LCA) tools for environmental impact analysis regarding production, use and end-of-life processes. In this study; It is aimed to examine and compare the environmental impacts of the housing model reconstructed with CLT panel, SIP and concrete panel systems by taking a sample housing model from Vural (2005)'s doctoral thesis and the housing model reconstructed with CLT panel, SIP and concrete panel systems through LCA.