Toplumsal cinsiyet bağlamında Z kuşağı kadınların kentsel mekan pratikleri
Urban space practices of generation Z women in the context of gender
- Tez No: 901604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA METİN AÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geçmişten günümüze süregelen ataerkil sistemin kadınlara atfettiği ev içi roller kadınların özel alanda, erkeklerin ise kamusal alanda konumlanmasına neden olmaktadır. Kamusal alanda baskın olarak yer alan erkekler aynı zamanda kentsel mekanın cinsiyetini de belirlemektedirler. Nesilden nesile aktarılan toplumsal cinsiyet normları, günümüzde hala kadınların kentsel mekanda erkeklerle eşit hak ve özgürlüklere sahip olamamalarına neden olmaktadır. Ev içinin güvenli, dışarının tehlikeli olduğu diktesiyle kentsel mekanda kendilerini güçsüz taraf olarak kodlayan kadınlar, mekânsal özgürlüklerinin kısıtlanmasını kabullenip, içselleştirmişlerdir. Bu çalışmada ataerkil sistem normlarıyla ikincilleştirilen kadınların kentsel mekana erişim pratikleri, Z kuşağı kadınlar üzerinden incelenecektir. Özgürlükçü bir kuşak içinde yer alan Z kuşağı kadınların kentsel mekan deneyimlerinde ne derece özgür ve görünür oldukları ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Araştırmada nitel yöntem ve fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi oluşturulurken ölçüt örnekleme tekniği tercih edilmiş ve kentte yaşayan, Z kuşağı, kadın ölçütleri esas alınmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu ise 15 farklı kentte yaşayan Z kuşağına mensup 20 kadın oluşturmuştur. Nitel veri toplama tekniklerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış ve görüşmeler çevrimiçi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The domestic roles attributed to women by the patriarchal system, which continues from the past to the present, lead to the positioning of women in the private sphere and men in the public sphere. Men, who are widespread in the public sphere, also determine the gender of the urban space. Gender norms that have been passed down from generation to generation still cause women to not be able to have equal rights and freedoms with men in urban space today. Women who encode themselves as the powerless party in urban space with the dictates that the inside of the house is safe and the outside is dangerous have accepted and internalized the restriction of their spatial freedoms. In this study, the urban space access practices of women who are secondarized by the norms of the patriarchal system will be examined through generation Z women. The study group of the resarch consists of 20 women belonging to generation Z living in 15 different cities. The extent to which the women of generation Z in a libertarian generation are free and visible in their urban space experiences will be tried to be revealed using the phenomenology pattern.