Examining the early teacher identity of pre-service English language teachers
İngilizce öğretmeni adaylarının meslek öncesi öğretmen kimliği algılarının incelenmesi
- Tez No: 901602
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Eğitim fakültesi öğrencilerinin meslek öncesi öğretmen kimliklerinin belirlenmesi, yükseköğretim programlarının geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu nedenle karma yöntemli bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının meslek öncesi öğretmen kimliği düzeylerini incelemektedir. Ayrıca meslek öncesi öğretmen kimliği algıları ile demografik özellikler, yani cinsiyet ve sınıf düzeyi arasındaki ilişki de araştırılmaktadır. Nicel verilerin elde edilmesi amacıyla, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 206 İngilizce öğretmeni adayına ulaşılmıştır. Ayrıca 15 öğretmen adayıyla da yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Friesen ve Besley (2013) tarafından geliştirilen ve Arpacı ve Bardakçı (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Meslek Öncesi Öğretmen Kimliği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları İngilizce öğretmeni adaylarının meslek öncesi öğretmen kimliği düzeyinin yüksek olduğunu göstermiştir. Cinsiyetin meslek öncesi öğretmen kimliği üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Ancak, meslek öncesi öğretmen kimliği düzeylerinin 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde, 1. ve 2. sınıf öğrencilerine kıyasla daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgular, deneyim ve hizmet öncesi öğretmen eğitiminin, erken öğretmen kimliğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. Genel olarak, bu çalışma öğretmen eğitim programlarında erken öğretmen kimliği gelişimini desteklemek için erken dönemde uygulamalı öğretim deneyimlerine ve öğretim yöntemleri derslerine maruz kalmanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Identifying the pre-professional teacher identities of education faculty students is essential for fostering higher education programs. Therefore, this mixed-method study examines the early teacher identity levels of pre-service English teachers. Additionally, the relationship between early teacher identity perceptions and demographic characteristics, namely, gender and year of study, is investigated. To obtain quantitative data, 206 pre-service English teachers were reached at a public university in Türkiye. Semi-structured interviews were also conducted with 15 pre-service teachers. The quantitative data were gathered through the personal information form designed by the researcher and the Early Teacher Identity Measure scale developed by Friesen and Besley (2013) and adapted into Turkish by Arpacı and Bardakçı (2015). The findings of the study indicated that the early teacher identity level of English teacher candidates was high. It was found that gender has shown no significant effect on early teacher identity. However, it was revealed that early teacher identity levels are higher among junior and senior students compared to sophomore and freshman students. The findings revealed that experience and initial teacher training play a significant role in shaping early teacher identity. Overall, this study emphasizes the importance of early exposure to practical teaching experiences and methodology courses for supporting early teacher identity development within teacher education programs.