Asfalt kaplamalarda polimer modifikasyon türlerinin ve modifikasyon koşullarının irdelenmesi
Investigation of polymer modification types and modification conditions in asphalt pavements
- Tez No: 901607
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın konusu asfalt kaplamalarda polimer modifikasyon türleri ve modifikasyon koşullarının irdelenmesidir. Bu bağlamda modifikasyon işleminde yaygınca kullanılan polimer malzemeler elastomerler, plastomerler, fiberler ve işlenmiş kauçuklardır. SBS ve EVA polimerleri diğer polimerlerden daha yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Son yıllarda yapılan gelişmelerle ECR öne çıkmaktadır ve bitümlü bağlayıcıya ıslak yöntemle katılmaktadır. Polimerlerin modifikasyonundaki genel parametreler; katkı oranı %2-6, bitüm sınıfı 50/70, karıştırma sıcaklığı 180°C, karıştırma hızı 500-5000 devir/dakika, süresi 30-120 dakika şeklindedir. Özellikle günümüz koşullarında artan trafik yüklerinin varlığı ve rafineri teknolojilerinin gelişimiyle azalan performansı arttırmak için birden çok modifikasyon türünün bir arada kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu anlamda SBS ve gençleştiriciler, SBS ve sönmüş kireç gibi polimerlerle birlikte çalışan katkı birliktelikleri de yoğun olarak gündeme gelmeye başlamıştır, ileriki süreçte farklı türdeki katkıların bir arada kullanımının yaygınlaşacağı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to examine the types of polymer modification and modification conditions in asphalt pavements. In this context, polymer materials commonly used in the modification process are elastomers, plastomers, fibers and engineered rubbers. SBS and EVA polymers are more widely used than other polymers. Recent developments have brought ECR to the forefront and it is added to the bituminous binder by the wet method. The general parameters for modification of polymers are as follows: additive rate 2-6%, bitumen class 50/70, mixing temperature 180°C, mixing speed 500-5000 rpm, duration 30-120 minutes. Especially in today's conditions, the use of multiple modification types together has become widespread in order to increase the performance that decreases with the presence of increasing traffic loads and the development of refinery technologies. In this sense, additive combinations that work together with polymers such as SBS and rejuvenators, SBS and hydrated lime have started to come to the agenda intensively, and it is understood that the use of different types of additives together will become widespread in the future.